piątek, 24 maja, 2024

Militarny weekend w Jaśle

0
Militarny weekend w Jaśle
Udostępnij:

Przez trzy dni (15-17 sierpnia) w Jaśle zorganizowany zostanie blok imprez, które łączyć w sobie będą wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego oraz V Memoriał Kawaleryjski mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się 15 sierpnia (piątek) mszą św. w kościele oo. Franciszkanów w Jaśle, po czym nastąpi przemarsz pododdziałów honorowych i uczestników uroczystości do Parku Miejskiego w Jaśle pod płytę Grobu Nieznanego Żołnierza. Po Apelu Pamięci, salwie honorowej i złożeniu kwiatów nastąpi przemarsz na jasielski rynek, gdzie odbędzie się między innymi odczytanie okolicznościowych rozkazów i decyzji, a także wręczenie odznaczeń i aktów mianowań. Na zakończenie zaplanowana jest defilada pododdziałów wojska polskiego, policji, straży pożarnej, służby więziennej oraz grup rekonstrukcji historycznej.

 

O godz. 15.30 na Łąkach Hubalowych przy Zespole Pałacowym Sroczyńskich (w pobliżu supermarketu Kaufland) rozpocznie się piknik patriotyczno – historyczny, który oficjalnie zapoczątkuje V Memoriał Kawaleryjski mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”, a o godz. 19 na jasielskim rynku odbędzie się pokaz walk wojów średniowiecznych.

W sobotę i w niedzielę impreza odbywać się będzie wyłącznie na Łąkach Hubalowych. Organizatorzy zapraszają na Galicyjski Turniej Jeździecki, w pierwszy dzień na konkurs skoków przez przeszkody, a w drugi także na konkurs władania szablą i lancą. Jak co roku nie zabraknie również widowiska historycznego. Tegoroczne zatytułowane jest „Ułani, ułani”, a przedstawiać będzie wydarzenia od wymarszu „ułańskiej siódemki” Beliny-Prażmowskiego z sierpnia 1914 roku do kampanii wrześniowej 1939 roku.

Organizatorzy przygotowali na Łąkach Hubalowych piknik patriotyczno-historyczny, który będzie okazją do zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem współczesnej armii. Podziwiać będzie można również pokazy niezwyciężonej husarii. W trakcie trwania pikniku funkcjonować będzie miasteczko kawaleryjskie, prezentowana będzie także wystawa „Droga do niepodległości”.

Organizatorem imprezy są: Miasto Jasło, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. M. Boruty – Spiechowicza, Powiat Jasielski, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Podkarpackie Towarzystwo Konne – Szwadron Podkarpacie. Partnerem wydarzenia jest Grupa LOTOS.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. twojejaslo.pl

Szczegółowe informacje dotyczące imprezy znajdują się na plakatach.

UMJ