środa, 22 marca, 2023

Militarny weekend w Jaśle

0
Militarny weekend w Jaśle
Udostępnij:

Przez trzy dni (15-17 sierpnia) w Jaśle zorganizowany zostanie blok imprez, które łączyć w sobie będą wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego oraz V Memoriał Kawaleryjski mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się 15 sierpnia (piątek) mszą św. w kościele oo. Franciszkanów w Jaśle, po czym nastąpi przemarsz pododdziałów honorowych i uczestników uroczystości do Parku Miejskiego w Jaśle pod płytę Grobu Nieznanego Żołnierza. Po Apelu Pamięci, salwie honorowej i złożeniu kwiatów nastąpi przemarsz na jasielski rynek, gdzie odbędzie się między innymi odczytanie okolicznościowych rozkazów i decyzji, a także wręczenie odznaczeń i aktów mianowań. Na zakończenie zaplanowana jest defilada pododdziałów wojska polskiego, policji, straży pożarnej, służby więziennej oraz grup rekonstrukcji historycznej.

 

O godz. 15.30 na Łąkach Hubalowych przy Zespole Pałacowym Sroczyńskich (w pobliżu supermarketu Kaufland) rozpocznie się piknik patriotyczno – historyczny, który oficjalnie zapoczątkuje V Memoriał Kawaleryjski mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”, a o godz. 19 na jasielskim rynku odbędzie się pokaz walk wojów średniowiecznych.

W sobotę i w niedzielę impreza odbywać się będzie wyłącznie na Łąkach Hubalowych. Organizatorzy zapraszają na Galicyjski Turniej Jeździecki, w pierwszy dzień na konkurs skoków przez przeszkody, a w drugi także na konkurs władania szablą i lancą. Jak co roku nie zabraknie również widowiska historycznego. Tegoroczne zatytułowane jest „Ułani, ułani”, a przedstawiać będzie wydarzenia od wymarszu „ułańskiej siódemki” Beliny-Prażmowskiego z sierpnia 1914 roku do kampanii wrześniowej 1939 roku.

Organizatorzy przygotowali na Łąkach Hubalowych piknik patriotyczno-historyczny, który będzie okazją do zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem współczesnej armii. Podziwiać będzie można również pokazy niezwyciężonej husarii. W trakcie trwania pikniku funkcjonować będzie miasteczko kawaleryjskie, prezentowana będzie także wystawa „Droga do niepodległości”.

Organizatorem imprezy są: Miasto Jasło, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. M. Boruty – Spiechowicza, Powiat Jasielski, Wojskowa Komenda Uzupełnień, Podkarpackie Towarzystwo Konne – Szwadron Podkarpacie. Partnerem wydarzenia jest Grupa LOTOS.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. twojejaslo.pl

Szczegółowe informacje dotyczące imprezy znajdują się na plakatach.

UMJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj