Już po raz szósty, 15 maja br. ZSUiS, ZST i CKP zorganizowały Jasielski Piknik Zawodowy. Patronat nad Piknikiem objęło Starostwo Powiatowe w Jaśle.
Na Piknik przybyli goście szczególni, tj. wicestarosta Franciszek Miśkowicz, naczelnik Wydziału Edukacji Piotr Zoła, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Andrzej Papciak oraz przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Zbigniew Dranka, którzy uczestniczyli we wszystkich imprezach towarzyszących.
Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów, którzy podczas imprezy mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną placówek, zwiedzić pracownie i warsztaty, uczestniczyć w różnych zajęciach i pokazach typowych dla proponowanych przez szkoły zawodach.
Centrum Kształcenia Praktycznego zorganizowane jest jako zespół pracowni przedmiotowych zapewniających praktyczną naukę zawodu uczniom uczęszczającym do szkół zawodowych powiatu jasielskiego, a także słuchaczom różnych form kursowych. Posiada dobrze wyposażone pracownie takie jak: automatyki, elektryczną, informatyki, krawiecką, mechaniczną, samochodową. W tym roku uruchomiona została pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie, która daje młodzieży możliwość zdobycia bardzo poszukiwanych zawodów z branży obróbki skrawaniem.
Zespół Szkół Technicznych jest szkołą techniczną, która od ponad 120 lat kształci młodzież na kierunkach mechanicznych i elektrycznych a od 7 lat na kierunku informatycznym, cieszącym się zainteresowaniem zarówno chłopców jak i dziewcząt.
Szkoła, jak co roku, przygotowała szereg atrakcji, jakich nie można zobaczyć w innych placówkach. Przyszli technicy mechanicy mieli okazję obejrzeć pracownię techniczną, gdzie na maszynie wytrzymałościowej przeprowadzono badania próbek różnych gatunków stali, badano twardość twardościomierzami Rockwell’a, Brinell’a i Vickers’a oraz, wykorzystując mikroskopy metalograficzne, pokazano jak wygląda struktura metali w dużym powiększeniu.
Pracownia elektryczna zaprezentowała szereg pokazów przeznaczonych dla przyszłych elektromechaników pojazdów samochodowych i techników elektryków. Były to zestawy do badania układów cyfrowych, badania prostowników oraz zestaw do symulacji komputerowych.
Szkoła oprócz kierunków mechanicznych i elektrycznych kształci również przyszłych informatyków. Młodzież miała możliwość przetestowania sprzętu, poznania budowy szkolnej sieci informatycznej a także skorzystania z pracowni jako kawiarenki internetowej.
Odwiedzający mogli zaznajomić się z Programem podnoszenia jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle, który to projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem ogólnym projektu jest podniesienie atrakcyjności i jakości oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle poprzez wzbogacenie poziomu kompetencji zawodowych 230 uczniów ZST, a przez to zwiększenie ich szans na przyszłe zatrudnienie, w ramach wdrożenia Programu Rozwoju Szkoły.
Nad bezpieczeństwem uczestników pikniku czuwali członkowie Szkolnego Koła PCK i Honorowi Dawcy Krwi, którzy zaprezentowali też swoje umiejętności podczas pokazu pierwszej pomocy. Każdy z gimnazjalistów miał też możliwość zmierzenia swojego ciśnienia. Uczestnicy Pikniku zostali poczęstowani kiełbaską przygotowaną przez firmę „Mr. Grubcio”.
Na terenie Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych Piknik miał charakter gali zawodów prowadzonych przez szkołę. Uczniowie mogli w ten sposób zaprezentować na szerszym forum swoje umiejętności zawodowe, a także przybliżyć goszczącym na pikniku gimnazjalistom specyfikę poszczególnych zawodów.
Uczennice kształcące się w zawodach technik technologii odzieży, technik usług fryzjerskich, krawiec i fryzjer, przygotowały na tę okazję pokaz mody i fryzur, który, tradycyjnie już, uświetnia niemal każdą, większą, szkolną imprezę. Tym razem zaprezentowana została kolekcja sukien ślubnych, w których, w niezwykle pomysłowy sposób, gotowe elementy sukien zostały wzbogacone w dodatkowy kolor, elementy z piór, folii pakunkowej i kwiatów wykonanych z papierowych serwetek czy też firan.
Dużym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszyła się przygotowana przez uczniów kształcących się w zawodzie technik technologii żywności i cukiernik prezentacja ozdób z masy karmelowej i czekoladowej oraz marcepanu i masy cukrowej. Były to różnorodne elementy dekoracyjne oraz pomysłowa, nietypowa „słodka biżuteria”. Niemałym powadzeniem cieszyła się czekoladowa fontanna.
Interesującą dla uczestników Pikniku propozycją była też możliwość zapoznania się z pracowniami szkolnymi. Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć pracownię krawiecką, w której uczennice kierunków odzieżowych zgłębiają tajniki projektowania i tworzenia różnych kreacji na każdą okazję.
W pracowni elektrotechniki przyszli mechanicy i elektromechanicy samochodowi uczestniczyli w przygotowanych dla nich pokazach, m.in. działania czujników stosowanych w układach alarmowych, ustawiania zapłonu za pomocą lampy stroboskopowej, mogli też zapoznać się z modelem zapłonu elektronicznego.
W pracowni cukierniczej, w której swoje umiejętności zawodowe zdobywają przyszli cukiernicy, można było prześledzić proces produkcji słodkich bułeczek. Gotowymi wypiekami wszyscy chętnie się potem częstowali.
Młodzież miała możliwość zapoznać się z przygotowanymi w pracowni analizy żywności ćwiczeniami z zakresu badania cech jakościowych wybranych produktów spożywczych oraz wykrywania ich zafałszowań. Pokazy te prezentowali uczniowie technikum technologii żywności.
Zwiedzający chętnie też korzystali z usług fryzjerskich w szkolnej pracowni, a także zaproszonych do udziału w pikniku wizażystek. Gimnazjaliści mogli też obserwować pracę przyszłych fryzjerek i techników usług fryzjerskich, odkrywając, przynajmniej niektóre, tajniki tych zawodów.
Odwiedzający ZSUiS mogli też obejrzeć pracownię informatyczną, pokaz origami, a także zapoznać się z przygotowaną prezentacją dorobku i działalności szkoły.
W programie „piknikowych imprez” przygotowanych przez ZSUiS znalazły się też występy wokalne i taneczne uczniów, a także poczęstunek w formie grillowanych kiełbasek i słodkich bułeczek. W ich przygotowanie zaangażowali się uczniowie zawodów spożywczych prowadzonych przez szkołę, wśród których, prócz technika technologii żywności i cukiernika jest też piekarz i wędliniarz.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w Pikniku było dla gimnazjalistów ciekawe i udowodniło, że kształcenie zawodowe to dobry wybór.
Więcej informacji o kierunkach kształcenia w ZST i ZSUiS na stronach internetowych.
Organizatorzy
{gallery}galerie/piknik_ZSUiS_galeria{/gallery}