środa, 17 sierpnia, 2022

Miód już dojrzał…

0
Miód już dojrzał…
Udostępnij:

Niezwykłe właściwości miodu oraz pszczelarstwo promuje organizowane od siedmiu lat Podkarpackie Miodobranie. 

Patronem pszczelarzy jest św. Ambroży, który został wprowadzony na scenę. Tam zajmował główne miejsce, kiedy prof. Jerzy Demetraki – paleolog wspólnie pszczelarzami zaprezentowali proces czerpania miodu. Następnie wszyscy mogli delektować się niezwykłym smakiem miodu. – Miód jest zdrowy, odżywczy, bakteriobójczy, uodparnia organizmy na różne choroby, smaczny, ma różne smaki, a poza tym kto jada miody ten jest piękny i młody – przyznaje Michał Wasik, prezes Pogórzańskiego Związku Pszczelarzy w Jaśle.

Związek zrzesza 110 pszczelarzy, którzy mają 136 pasiek, około 3 tysięcy rodzin pszczelich. Średnio uzyskują około 60 tysięcy litrów miodu w roku. – Nasz związek pozyskuje bardzo dużo pieniędzy z Unii Europejskiej. W ciągu kilku lat zmieniliśmy cały materiał hodowlany, który ma certyfikat. Mamy nowoczesny sprzęt, unowocześnione pasieki. Więc jest postęp niewyobrażalny. Co roku uzyskujemy 100 tys. zł dotacji z UE. Gdyby nie te dotacje większość pszczelarzy nie zwracałaby uwagi na materiał hodowlany, sprzęt pasieczny – zaznacza M. Wasik.

P6297092

Podkarpackie Miodobranie organizowane jest w Kołaczycach od siedmiu lat. Impreza ma na celu propagowanie pszczelarstwa w województwie podkarpackim. – Niewymierny jest trud pszczelarza. Niektórzy traktują to zajęcie w wymiarze hobbistycznym, a bardzo często dla jest to jedyna możliwość zarobkowania i środki do życia. Jest mi niezmiernie miło, że od siedmiu lat w Kołaczycach powstała tak wspaniała tradycja – Podkarpackiego Miodobrania. Dzięki pszczole nasza roślinność żyje, mamy wiele wspaniałych produktów, które w obecnej chwili leczą nasze zdrowie. Jest mi miło, że takie uroczystości i tylu pszczelarzy zawitało do naszej gminy – mówi Małgorzata Salacha, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce.

P6297082

Podczas imprezy można było skosztować miodu i produktów z nim związanych. Odbył się także kiermasz sztuki ludowej, wystawa rękodzieła ludowego. Nie zabrakło także występów lokalnych zespołów, gwiazdą wieczoru był Mateusz Mijal i Liber.

VII Podkarpackie Miodobranie, które odbyło się 29 czerwca br., zorganizowali: Urząd Miejski w Kołaczycach, Gminny Ośrodek Kultury, Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika Nowe Podkarpacie

{gallery}galerie/miodobranie_14{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj