poniedziałek, 4 marca, 2024

Nagrobek Zosieńki czeka na renowację

0
Nagrobek Zosieńki czeka na renowację
Udostępnij:

W niedzielę (30 października) i we wtorek (1 listopada) odbędzie się akcja zbierania pieniędzy na rzecz ratowania zabytków jasielskiej nekropolii. Środki z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na renowację rzeźby figuralnej z początku XX w., znajdującej się na dziecięcym grobie nieznanej Zosieńki.

To już ósma kwesta zorganizowana przez Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Do tej pory, dzięki zebranym funduszom udało się odrestaurować siedem nagrobków: figurę św. Jana Ewangelisty, zdobiącą grób Jana Martynka (2010 r.), „Pietę” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego (2011 r.), grobowiec Kleczkowskich (2012 r.), nagrobek Romualda Palcha (2013 r.), pomnik nagrobny Andrzeja Karpińskiego (2014 r.), pomnik z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej na grobie rodziny Srzeniawskich i Małeckich (2015 r.) oraz figurę św. Magdaleny na nagrobku rodziny Bartmańskich (2016 r.).

Z inicjatywą organizowania kwest na ratowanie popadających w ruinę zabytkowych nagrobków wystąpił w 2009 roku Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

UMJ