niedziela, 5 lutego, 2023

Nasze małe Oscary, czyli IV Wielka Gala Oculusów I LO w Jaśle

0
Nasze małe Oscary, czyli IV Wielka Gala Oculusów I LO w Jaśle
Udostępnij:

Już po raz czwarty redaktorzy szkolnej gazetki „Oculus”, działającej w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle zorganizowali Wielką Galę Oculusów, która drugi rok z rzędu odbyła się w JDK. Na tej prestiżowej uroczystości rozdawane są statuetki dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach: humanista, umysł ścisły, nauczyciel, nauczycielka, sportowiec, celebryta, organizacja szkolna oraz muzyka. Przyznawana jest także nagroda specjalna – SUPERoculus dla pracownika szkoły, który wyróżnił się na tyle innych nie tylko pracą z uczniami, ale także pasją i zaangażowaniem poza czterema ścianami klasy.

30 kwietnia br. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, którzy redagują szkolną gazetkę „Oculus” już po raz 4 zorganizowali Wielką Galę Oculusów. Uroczystość drugi rok z rzędu odbyła się w Jasielskim Domu Kultury, dzięki wielkiej uprzejmości i pomocy jego pracowników.

Nagrody rozdawane są w kategoriach: humanista, umysł ścisły, sportowiec, organizacja szkolna, nauczycielka, nauczyciel, muzyka oraz celebryta. Do każdej z tych kategorii redakcja nominuje 5 kandydatów, a następnie przeprowadza wybory. Głosy oddają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Kiedy głosowanie zostaje zakończone, redakcja podsumowuje wyniki, które zdradza dopiero na Wielkiej Gali Oculusów. W tym roku nagrodę w kategorii HUMANISTA otrzymała Agnieszka Paryś, laureatka olimpiady z języka łacińskiego. W kategorii UMYSŁ ŚCISŁY wyróżniony został Hubert Syzdek, laureat wielu konkursów matematycznych. Kuba Misiołek, który zawsze celnie trafia do kosza otrzymał najwięcej głosów w kategorii SPORTOWIEC. W kategorii ORGANIZACJA SZKOLNA wygrała wizytówka I LO – Chór Soli Deo. W kategorii NAUCZYCIELKA tym razem najczęściej wybieranym przez uczniów był wspaniały duet – mgr Magdalena Gajewska – Jajko i mgr Aneta Jarosz – Mazur, nauczycielki języka angielskiego. Natomiast w kategorii NAUCZYCIEL zwyciężył profesor od chemii – mgr Krzysztof Koś. Najbardziej „prestiżową” nagrodą jest jednak CELEBYTA, czyli osoba odznaczająca się popularnością ze względu na swoje poczucie humoru, szalone pomysły lub po prostu przez samą popularność. Laureatem tej kategorii został Miłosz Dłuski. Nie można nie wspomnieć o kategorii MAUZYKA, gdzie wybrać jednego wyróżnienie spośród tylu uzdolnionych uczniów i uczennic jest wyjątkowo trudno. Jednakże I LO zdecydowało, że dostanie je Paulina Brągiel. Statuetki wręczała redakcja Oculusa w niepełnym składzie: Joanna Sendecka, Aleksandra Ginalska, Joanna Półtorak, Monika Mickiewicz, Wojciech Michalski  oraz była redaktor naczelna Kinga Kosiba. W kategorii ORGANIZACJA SZKOLNA tradycyjnie poproszono o wręczanie pana dyrektora mgr Zbigniewa Waszkiela, jednakże w tym roku zastąpił go v-ce dyrektor mgr. Zbigniew Głowacki. Redakcja miała zaszczyt gościć na scenie jeszcze jednego gościa specjalnego, absolwenta szkoły, który przyjechał specjalnie z Warszawy, aby swym doświadczeniem pomóc w organizacji Gali – Kacpra Lawerę, który zgodził się wręczać statuetkę w kategorii NAUCZYCIELKA.

Jednak najważniejszą nagrodą jest SUPERoculus. Redaktorzy wręczają tę nagrodę bez nominacji, głosowania, a także bez wiedzy samego laureata. Jest ona wyjątkowa, przyznawana osobie, która nie tylko odznaczała się pracą z uczniami, zamkniętą w czterech ścianach klasy, ale także organizowała dodatkowe zajęcia, wyróżniała się ogromną pasją i stała się kimś charakterystycznym, rozpoznawalnym, wręcz legendą. W tym roku laureatem został Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki, opiekun szkolnego obserwatorium astronomicznego, który z pewnością idealnie wpisał się we wszystkie wymienione wyżej wymagania. W tym przypadku nagrodę miała zaszczyt wręczyć nowa redaktor naczelna gazetki szkolnej Oculus – Katarzyna Krzyżak.

Wielka gala Oculusów 2014 nie odbyłaby się bez pomocy sponsorów: Dawida Krzyżaka, Piotra Czyżowicza z firmy Forgis oraz Rady Szkoły I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Piękne statuetki wykonało Jasielskie Centrum Reklamy „Frogart” Józefa Nawracaja.

O niesamowitą oprawę muzyczną zadbały uzdolnione uczennice: Gabriela Nowak z akompaniamentem gitary Mateusza Wielgosza i skrzypiec Oli Mroszczyk, Gabriela Pięta z Jakubem Tutro, Judyta Jakobińska, której głos pięknie komponował się z dźwiękami gitary Gabrieli Kiszki, absolwentki II LO w Jaśle oraz Karolina Zajdel. Mateusz Wielgosz zagrał również na fortepianie do utworu śpiewanego przez Kornelię Mistachowicz. Niestety chór szkolny Soli Deo nie mógł wystąpić na uroczystości, jednak udostępnił teledysk, w którym występuje jego skład. Jest to teledysk zespołu New Day do piosenki „Dzieci z miasta Wau” i został on wyświetlony na ekranie przed wszystkimi gośćmi. Na Gali gościły także niesamowite dziewczyny z R-Revolution: Katarzyna Tomasik z I LO oraz dwie uczennice z Ekonomika: Magdalena Kopacz, która już jest absolwentką tej szkoły oraz Sandra Wojdyła. Uroczystość prowadzili bardzo profesjonalnie Anna Gawłowska oraz Wojciech Hałucha. W oprawę akustyczną i graficzną byli zaangażowani uczniowie: Dominika Żółtek, Michał Folta, Marcin Kaleta oraz Bartosz Przybyłowski.

Na sam koniec organizatorki, Katarzyna Krzyżak i Monika Mickiewicz, miały zaszczyt podziękować wszystkim osobom, które są związane z Oculusem, a przede wszystkim paniom Marcie Dacie, która zawsze dbała o poprawność tekstów oraz Annie Mikuś, która z wielkim zaangażowaniem pomagała uczniom w organizowaniu całego przedsięwzięcia. Nie można nie wspomnieć o dyrektorze Zbigniewowi Waszkielowi, który zawsze wspierał Oculusa i jego redakcję.

Wielka Gala Oculusów to bardzo ważna uroczystość dla szkoły przede wszystkim dlatego, że wychodzi z inicjatywy samych uczniów, możliwe, że przyszłych dziennikarzy. Ich praca i zaangażowanie są dowodem na to, że biorą czynny udział w życiu szkoły oraz dodają jej jeszcze większego prestiżu. Mamy nadzieję, że przyszłe pokolenia będą podtrzymywać tradycję organizowania tej wspaniałej uroczystości.

Katarzyna Krzyżak

{gallery}galerie/oculus14{/gallery}

Artykuły powiązane:

Wielka Gala Oculusów 2013

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj