poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Nasze zdrowie w naszych rękach. Słuchacze UTW poznali metodę Su Dżok

0
Nasze zdrowie w naszych rękach. Słuchacze UTW poznali metodę Su Dżok
fot. źródło internet
Udostępnij:

Jak w naturalny sposób radzić sobie z dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi bez zastosowania leków? Z pomocą może przyjść prosta metoda polegająca na masowaniu odpowiednich punktów na naszych dłoniach i stopach. Jak to prawidłowo robić wyjaśnił słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle terapeuta Lech Zwoleński.

W czasach gdy coraz więcej osób sięga po naturalne metody terapeutyczne, różne techniki akupresury zyskują na popularności. Dzięki nim można łagodzić ból oraz zmniejszać dolegliwości towarzyszące chorobom przewlekłym – mówi jasielski terapeuta Lech Zwoleński.

Większość znanych nam technik akupresury pochodzi z krajów azjatyckich. Choć ich zastosowania są podobne, wspomniane metody różnią się stopniem skomplikowania.

Su Dżok

W trakcie zajęć, które odbyły się 24 marca br. w auli Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle (popularny Ekonomik), słuchacze UTW w Jaśle poznali tajniki  koreańskiej terapii manualnej Su Dżok.

Koreańska terapia manualna Su Dżok, to prosta metoda, która polega na pobudzaniu punktów na dłoniach i stopach.

– Jest to metoda stosunkowo prosta, tania i niewymagająca specjalistycznej aparatury ani odpowiednich warunków do przeprowadzenia zabiegu. Ponadto zapewnia szerokie możliwości działania: na punkty możemy wpływać ciepłem, przyklejanymi ziarnami, różnymi aplikatorami, igłami, magnesami, odpowiednimi przyrządami do masażu, dłońmi itp. – wyjaśnił Lech Zwoleński.

Zwoleński podkreśla, że tradycyjne metody terapii pozwalają nam żyć zdrowiej oraz czuć się lepiej. – Są proste i niemal nie wymagają czasu a masaż Su Jok zajmie nam tylko kilka minut dziennie! Jedyne, co jest potrzebne, to wolna chwila, wyobraźnia, aby zobrazować punkty na dłoni (lub stopie) albo mapa pokazująca możliwe rzuty i odwzorowania. Nawet tak prosta metoda może istotnie pomóc, zwłaszcza w bólu, więc warto o niej pamiętać.

Jakie to proste!

Słuchacze UTW wysłuchali wygłoszonego przez jasielskiego terapeutę wykładu.  – Prowadzący uświadomił nam, że wśród czynników wpływających na nasze zdrowie, aż 50% to styl życia. Należy więc „wziąć sprawy w swoje ręce” i zadbać o swoje zdrowie – relacjonuje Bogumiła Kraus, członkini Zarządu Jasielskiego Stowarzyszenia UTW.

Pan Lech Zwoleński oczarowała nas swoim darem przekazywania jakże cennej wiedzy w prosty i zrozumiały sposób. Wyjaśnił nam, że w myśl terapii Su Dżok na dłoniach i stopach znajdują się zgrupowania aktywnych punktów, które odpowiadają za poszczególne narządy i części ciała. Ich stymulacja pozwala zwiększyć przepływ energii w przypisanych im miejscach, a dzięki temu wpływają na poprawę ich stanu i umożliwiają powrót do zdrowia. Wykład uświadomił nam, że zdrowia nikt nam nie daje na zawsze, musimy przez całe życie o nie walczyć – podkreśla Bogumiła Kraus.

Warto przeczytać

O koreańskiej metodzie Su Dżok przeczytać warto więcej, na początek polecamy tekst Lecha Zwoleńskiego –  Terapia Su Jok. Metoda wspomagająca zdrowie

Kolejny wykład dla słuchaczy UTW w Jaśle z cyklu terapeuta Lech Zwoleński poświęci  „pozycji siedzącej”, mówić będzie o tym, że nic tak nie rujnuje człowieka jak ciągły bezruch.

„Podaj rękę Ukrainie”

Po wykładzie słuchacze oddali hołd walczącym o wolność Ukrainy wsłuchując się w słowa piosenki pt. „Podaj rękę Ukrainie”. Została też zorganizowana zbiórka pieniężna „Na pomoc Ukrainie”.

/ew/