wtorek, 18 czerwca, 2024

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej komendy w Jaśle

0
Wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej komendy w Jaśle
Udostępnij:
18 kwietnia w Jaśle uroczyście podpisano i wmurowano w fundamenty akt erekcyjny pod budowę nowej komendy powiatowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Policji, władz wojewódzkich i samorządowych, parlamentarzyści oraz osoby reprezentujące wykonawców. To symboliczny początek inwestycji, której zakończenie zaplanowano w 2020 roku. Nowoczesny obiekt, na miarę XXI wieku, sfinansowany zostanie ze środków „Programu modernizacji Policji” . Jego wartość to około 26 milionów złotych.
Warunki lokalowe w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle są dziś bardzo trudne. Policjanci zajmują budynek pochodzący z 1936 roku, który usytuowany jest bezpośrednio przy ulicy Kościuszki, w strefie ochrony krajobrazu miejskiego. Przyłączone zostały do niego budynki administracyjny i garażowy, pochodzące z lat 70. ubiegłego wieku. W pomieszczeniach o łącznej powierzchni ok. 742 m2  swoje obowiązki wykonuje ponad 160 policjantów i pracowników.
W komendzie nie ma  wystarczającej liczby pokoi, zaplecza socjalnego – pryszniców i szatni, brakuje pomieszczeń do spożywania posiłków oraz odpowiedniej ilości sanitariatów. Obiekt nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie ma tzw. „niebieskiego pokoju”.  W jasielskiej komendzie brakuje pomieszczeń magazynowych, a także budynku gospodarczego z garażami oraz stanowiska do codziennej obsługi pojazdów służbowych. 
Jednostka nie posiada także terenu, na którym można utworzyć parking dla pojazdów. Przed wejściem do budynku wydzielono 17-metrowy odcinek, na którym wyznaczono zaledwie 8 miejsc parkingowych, z których mogą korzystać radiowozy i pojazdy petentów i pracowników komendy.  
Budowa nowej siedziby komendy powiatowej w Jaśle to inwestycja, o którą zabiegano już od wielu lat. Rada Miejska Jasła przekazała nieodpłatnie KWP w Rzeszowie w trwały zarząd dwie działki o łącznej powierzchni 1,5 ha z przeznaczeniem pod budowę nowej komendy. W latach 2013 – 2014 została opracowana dokumentacja projektowa oraz uzyskano pozwolenie na budowę, nie udało sie jednak rozpocząć budowy.
Ale już wkrótce powstanie nowoczesny i funkcjonalny 3-kondygnacyjny budynek administracyjny, o powierzchni użytkowej ok. 4 730 m2 . W piwnicy zaprojektowano 5-stanowiskową strzelnicę. Do tego będzie kotłowania, budynek garażowy na 10 samochodów z warsztatem i myjnią, kojce dla 2 psów służbowych, drogi dojazdowe, chodniki, parkingi i ogrodzenia. 
Prace przygotowawcze na budowie nowej siedziby KPP w Jaśle rozpoczęto w marcu 2017 r., jednakże roboty budowlane ruszyły pod koniec września, gdy w drodze przetargu wyłoniono wykonawcę, którym jest Konsorcjum „Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlanego w Krośnie S.A.” oraz „KPB – Budownictwo sp. z o.o.”. Całkowita wartość inwestycji to 26 189 148 zł. Zakończenie realizacji zaplanowano na koniec 2020 roku.
18 kwietnia na placu budowy w Jaśle, przy ulicy Tadeusza Sroczyńskiego odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego. Swoje podpisy na dokumencie złożyli m.in. mł. insp. Henryk Moskwa komendant wojewódzki policji w Rzeszowie, pełniący obowiązki komendanta powiatowego policji w Jaśle mł. insp. Robert Wróbel, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, parlamentarzyści Bogdan Rzońca i Alicja Zając, wicestarosta jasielski Tadeusz Gorgosz i burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian. Byli też przedstawiciele projektanta oraz wykonawców.
Akt erekcyjny został umieszczony w metalowej tubie. Trafiły tam również – zgodnie z tradycją – dzisiejsze wydania lokalnych gazet oraz będące w obiegu monety. Tuba została wmurowana w fundamenty powstającego gmachu. Poświęcenia dokonali ks. Zbigniew Irzyk – dziekan Dekanatu Jasło-Wschód, ks. Grzegorz Bokota – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Jaśle oraz ks. Marek Buchman – duszpasterz podkarpackiej policji.
Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, reprezentanci innych służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z policją.

MTR