sobota, 20 kwietnia, 2024

Niezwykła Droga Krzyżowa w Foluszu

0
Niezwykła Droga Krzyżowa w Foluszu
Udostępnij:

Pięcioletnia tradycja Drogi Krzyżowej uliczkami Folusza organizowanej przez DPS w piątek poprzedzający Wielki Tydzień, stanęła dzisiaj pod znakiem zapytania. Przeszkodę stworzyły intensywne opady śniegu. Jednak nie była to sytuacja bez wyjścia.

– Droga Krzyżowa, którą dzisiaj będziemy przeżywać miała odbyć się, jak co roku, drogami miejscowości Folusz, jednak ze względu na taką, a nie inną pogodę, bardziej przypominającą zbliżające się święta Bożego Narodzenia, niż święta Wielkanocne – mówił dyrektor DPS, Karol Adamski. – Droga ta odbędzie się korytarzami naszego Domu Pomocy.

Pomimo ciężkich, nieprzyjaznych warunków panujących na drogach frekwencja gości dopisała. Jednym z zaproszonych gości był ksiądz biskup Kazimierz Górny, którego przyjazd nie obył się bez przygód.

– Myśmy też utkwili w zaspie, ale dzięki siostrze i zespołowi z Iwonicza, którzy wypchali nam pojazd na drogę, zdążyliśmy na czas – powiedział na powitanie ksiądz biskup.

Dużo wysiłku i pracy w organizację Drogi Krzyżowej włożyli również pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej, którzy poprzez inscenizację kolejnych stacji, wprowadzili niezwykły nastrój spotkania. Przygotowanie kostiumów, nauczenie się tekstów oraz kolejne próby wymagały od nich cierpliwości oraz zdyscyplinowania. Dzięki oprawie artystycznej przeżywanie Drogi Krzyżowej było czymś wyjątkowym. W Drodze Krzyżowej uczestniczyli zarówno mieszkańcy DPS, pracownicy, przybyli goście, ale także mieszkańcy wsi Folusz.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: ks. Dziekan Franciszek Motyka, ks. Robert Imbierowicz (proboszcz i kapelan w DPS w Foluszu), ks. Stanisław Tarnawski (dyrektor do spraw misji), wicestarosta powiatu jasielskiego Franciszek Miśkowicz, sekretarz powiatu Jadwiga Gunia oraz delegacje: ŚDS w Przysiekach, DPS w Gorlicach, DPS z Iwonicza Zdroju, DPS z Krośnie i DPS z Moczar.

Magdalena Setlak

{gallery}galerie/folusz_droga_krzyżowa{/gallery}