środa, 17 kwietnia, 2024

Podróż do wnętrza siebie

0
Podróż do wnętrza siebie
Udostępnij:

 „Siódma strona świata. Podróż do własnego wnętrza” – pod takim hasłem, w MDK w Jaśle, odbył się dzisiaj happening plastyczny. Impreza jest częścią odbywającego się w ostatnich dniach Święta Odkrywania Talentów. 

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wilkasach k. Giżycka na Mazurach. Pomysłodawcą akcji jest artysta Jacek Zeman. Uczestnikami happeningu była jasielska młodzież. Szczególnie liczna była reprezentacja Gimnazjum Nr 1 w Jaśle.

Młodzi ludzie mieli za zadanie stworzyć prace według własnych wyobrażeń, ale i też na podstawie dzieł artystów: Jacka Zemana – artysty plastyka i Tomasza Kasprzyka – artysty fotografika oraz Ewy Łopuszko, która się zajmuje malarstwem. Dzieła młodych ludzi zostały porównane z oryginałem dzieła, które były wystawione na sali.

– Będzie to taka konfrontacja, jak daleko idziemy od oryginału, poprzez własną wyobraźnię, do własnej twórczości, efektu tego, co tak naprawdę w nas jest uświadomione, ale też i nieuświadomione – powiedziała Alicja Romanow, opiekunka młodych twórców.

– Mam nadzieję, że młodzież, która została zaproszona na ten happening, stworzy piękne dzieła i będziemy je mogli oglądać, podziwiać. Myślę, że powstaną piękne prace, które na pewno będą się wywodzić z wyobraźni młodych ludzi – podkreśliła Grażyna Leńczuk, dyrektor MDK.         

b00001– Zdecydowaliśmy się na ten happening dlatego, że w Jaśle są wybitne warunki, dzięki pani dyrektor, dzięki Tomkowi, który jest artystą fotografikiem – mówił Jacek Zeman. – Nigdy nie próbowaliśmy robić happeningu na podstawie fotografii. Debiutujemy wszyscy w tym i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Uważam, że wchodzenie w tę siódmą stronę świata, tą naszą stronę, jest nam po prostu przypisane codziennie, bo codziennie zmagamy się jakąś swoją własną stroną. Także jeszcze raz chciałem bardzo podziękować pani dyrektor za przyjęcie, panu Tomkowi za przekazanie swoich wspaniałych fotografii i pani plastyk, która nad tym wszystkim czuwa. Mam nadzieję, że nie będzie za dużo podpowiadała twórcom – dodał Zeman.

Tomasz Kasprzyk wyjaśnił, skąd jego udział w tym przedsięwzięciu.

– Panu Jackowi udało się namówić mnie do tego niezwykle ciekawego projektu, jakim jest niewątpliwie siódma strona świata i jestem niezwykle ciekawy końcowego efektu i wszyscy czekamy z niecierpliwością aż młodzi plastycy artyści ukończą swoje prace. Będziemy je wspólnie oglądać i myślę, że u państwa na portalu również zobaczymy te wspaniałe dzieła – podkreślił Kasprzyk.

– Młodzież jest fajna, chętna do działań, także myślę, że efekty będą bardzo ciekawe  – przyznała Romanow.

– Nieprzewidywalne – dodał  Zeman.

W przedsięwzięciu wzięły udział również maluchy, którymi opiekowała się plastyczka pani Alicji. Pod jej kierunkiem stworzyły niesamowitą kompozycję – kolaż. Używając kleju, papieru, nożyczek, kredek, flamastrów i farbek zrobiły prawdziwe cudo.

– Całkiem jak Wasi starsi koledzy – zauważyła wicedyrektor MDK, Małgorzata Piotrowska.

 

{youtube}Nk1rKnFoF8M|400|300|0{/youtube}

                  

b05Na happeningu obecna była przedstawicielka starostwa powiatowego w Jaśle, Joanna Banach-Gancarz.

– Wspieramy chętnie działalność Młodzieżowego Domu Kultury skierowaną do młodzieży i do dzieci. Nasza obecność tutaj związana jest z chęcią nawiązania współpracy kulturalnej z gminą Wilkasy położoną obok Giżycka i z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wilgasach, który reprezentowany jest tutaj przez pana Jacka Zemana – zaznaczyła Banach-Gancarz.

                      

Efekty pracy młodych artystów przerosły najśmielsze oczekiwania obserwatorów. Szczególnie żywiołowo i entuzjastycznie reagował na poczynania młodych ludzi pan Jacek Zeman, który wielokrotnie wykrzykiwał: „Młodzież wykonała świetną robotę, ich prace są niesamowite” lub  „Patrzcie, jak ona poszła z kolorem!!!”. Pokusił się nawet o stwierdzenie: „Tomku, ich prace są sto razy lepsze od naszych. Możemy już przejść na emeryturę”.

Akcja wiosennego odkrywania talentów zakończyła się wielkim sukcesem.

– Młode talenty właśnie zostały odkryte – powiedział  Kasprzyk. Pozostaje nam mieć nadzieję, że pierwsza, pionierska tego typu inicjatywa nie będzie ostatnią i wkrótce zobaczymy młodych artystów znowu w akcji.

– Zapraszam do uczestnictwa w moich zajęciach – dodała  Romanow.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Robert Bigos

 

{gallery}galerie/mdk_bogos{/gallery}