poniedziałek, 15 lipca, 2024

Nowoczesne podwórko w Jaśle

0
Nowoczesne podwórko w Jaśle
Udostępnij:

Stowarzyszenie SIEMACHA zaoferowało gotowość poprowadzenia placówki dla dzieci i młodzieży z Jasła. Do współpracy zaprosił SIEMACHĘ Robert Rydarowicz – właściciel Galerii Jasło.

Konsekwencją tej propozycji  była wizyta studyjna Burmistrza i przedstawicieli władz samorządowych w placówkach Stowarzyszenia w Krakowie, Tarnowie i Odporyszowie oraz podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego otwarcia placówki dziennej dla dzieci i młodzieży na terenie centrum handlowego. Placówka znajdzie się w nowej, rozbudowanej część Galerii Jasło, a jej powstanie sfinansuje właściciel centrum handlowego. Wywodzące się z Krakowa Stowarzyszenie od ponad pięciu lat prowadzi nowatorski projekt tworzenia kreatywnych podwórek na terenie galerii handlowych. Do tej pory tego typu miejsca powstały w Tarnowie, Krakowie, Kielcach i Rzeszowie.

SIEMACHA współpracuje z władzami Jasła, aby dzielić się doświadczeniami w pracy z młodymi ludźmi. Jednym z najważniejszych wspólnych projektów dla dzieci i młodzieży jest Konkurs zakończony przyznaniem Nagrody Edukacyjnej EDUCAMP 2016 dla wychowanków placówek wsparcia dziennego z Jasła. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Jasło. Wzięli w nim udział młodzi ludzie, którzy wykazują się aktywnością i zaangażowaniem w swoich środowiskach oraz postawili na swój rozwój społeczny i edukacyjny. Czterech laureatów wraz z wychowawcą weźmie udział w wyjeździe zagranicznym na Maltę podczas tegorocznej „Majówki” (od 30 kwietnia do 4 maja), organizowanym przez SIEMACHĘ. Fundatorem nagrody jest firma P.H. Hand Pol Serwis sp. z o.o., właściciel Galerii Jasło.

SIEMACHĘ z Jasłem łączy już wiele. Przede wszystkim znakomici członkowie Stowarzyszenia, pochodzący z Jasła, wiele projektów edukacyjnych realizowanych z wychowankami na tych terenach, a ostatnio muzyczna obecność najmłodszego pokolenia SIEMACHY podczas ubiegłorocznych Dni Jasła. Wychowankowie zaprezentowali na scenie swoje talenty wokalne i instrumentalne. Zajęcia w pracowniach muzycznych SIEMACHY cieszą się niekwestionowanym powodzeniem we wszystkich placówkach Stowarzyszenia. Poza śpiewem i grą na instrumentach SIEMACHA proponuje młodym ludziom szereg aktywności: od zajęć plastycznych, przez edukacyjne, aż po sport. Najważniejszym akcent kładzie jednak  na budowanie społeczności opartych na więziach, wartościach i autorytecie rówieśników.

Jednym z ostatnich przejawów działalności sportowej SIEMACHY jest otwarcie Centrum Sportów Konnych w Odporyszowie. W utrzymanie stajni, z której korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież, włączył się Robert Rydarowicz – właściciel Galerii Jasło, opiekując się finansowo jednym z 12 koni.

SIEMACHA od ponad 20 lat pomaga dzieciom i młodzieży. W placówkach Stowarzyszenia młodzi ludzie nawiązują relacje z rówieśnikami, korzystają z nieodpłatnych zajęć, zdobywają nowe umiejętności, rozwijają pasje i talenty. Stowarzyszenie SIEMACHA prowadzi działalność w ponad 30 lokalizacjach w Polsce, a z jego oferty korzysta ponad 2000 dzieci dziennie w zakresie wychowania, sportu i terapii. Projekt „SIEMACHA w galeriach handlowych” jest odpowiedzią na aktualne trendy społeczne. Młodzi ludzie, którzy coraz więcej czasu spędzają w komercyjnej przestrzeni galerii handlowych są zapraszani do współtworzenia placówek dziennych SIEMACHA Spot. Placówki w galeriach handlowych działają dzięki ścisłej współpracy SIEMACHY, centrów handlowych oraz samorządów na zasadzie partnerstwa publiczno-społeczno-prywatnego. Pierwsza tego typu placówka powstała w 2010 r. w Tarnowie.

Wypowiedzi:

Elwira Musiałowicz-Czech, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła:

Musiałowicz 2 Oferta SIEMACHY idealnie wpisuje się w działania prowadzone przez Miasto Jasło. Od kilku lat bowiem realizujemy program Jasło-Miasto Wiedzy, w ramach którego między innymi prowadzimy Jasielski Uniwersytet Dziecięcy oraz Jasielską Ligę Naukową z LOTOSEM. W sumie blisko 350 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat objętych jest naszą dodatkową opieką. Z satysfakcją przyjmujemy wiadomość, że kolejny podmiot rozszerza swoją ofertę o działalność na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Jasła. Istotne i ważne jest dla Miasta również to, że placówka SIEMACHY nie tylko oferuje szeroki wachlarz zajęć prowadzonych pod okiem profesjonalistów, ale również zapewnia do nich stały dostęp.

 

 

Robert Rydarowicz, właściciel Galerii Jasło:

Rydarowicz R Stowarzyszenie SIEMACHA to organizacja, która wzbudziła moje zaufanie dzięki długoletniej historii działalności i skutecznie realizowanym projektom dla dzieci i młodzieży. Popieranie inicjatyw społecznych jest istotnym aspektem biznesu – działanie na rzecz lokalnej społeczności to ważne zadanie, stojące przed przedsiębiorcami.  Placówka dla dzieci i młodzieży SIEMACHA Spot, która powstanie w Jaśle będzie naszym wspólnym przedsięwzięciem. Mamy nadzieję, że stanie się ważnym punktem na mapie naszego Miasta.

 

 

 

ks. Andrzej Augustyński, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA:

ks andrzej augustynski Współczesne galerie handlowe przejmują wiele funkcji publicznych, a tym samym pretendują do roli alternatywnych centrów miejskich. Stają się współczesnymi ulicami i muszą podjąć te same wyzwania. Placówki w centrach handlowych działają dzięki współpracy SIEMACHY, galerii oraz samorządów. Powodzenie tego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od naszego przekonania o słuszności idei „wychowania rówieśniczego” oraz „nowoczesnego podwórka” zamiast ulicy.

 

 

Anna Litwora, Wiceprzewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA:

anna litwora Wielu z nas pamięta miejsca spotkań z rówieśnikami, w których doświadczaliśmy przyjaźni i realizowaliśmy wspólne pomysły. Młody człowiek szuka kolegów i koleżanek, dzięki naturalnej potrzebie przynależności do grupy. Przestrzenią tych relacji i zdobywania nowych doświadczeń są placówki SIEMACHA Spot. Nowoczesne, dobrze wyposażone „współczesne podwórka” dla dzieci i młodzieży, w których najważniejszy akcent pada na SPOTkanie z drugim człowiekiem.

 

 

 

 

Rafał Sonik, Członek Honorowy Stowarzyszenia SIEMACHA:

rafal sonik Jestem związany z SIEMACHĄ od ponad 20 lat. Pięć lat temu uruchomiliśmy wspólnie innowacyjny na skalę europejską program tworzenia kreatywnej przestrzeni społecznej w galeriach handlowych przy Gemini Park w Tarnowie. Poza wsparciem inicjatyw SIEMACHY staram się też utrzymywać kontakt z jej wychowankami. Jestem przekonany, że los dał mi przywilej. Nie tylko realizuję swoje pasje zawodowe i sportowe, ale uczestniczę w projekcie, który służy młodzieży, pozwala odnaleźć talenty, daje możliwości i siłę do realizowania aspiracji.

 

 

Jerzy Dudek, Patron Honorowy AS Progres:

jerzy dudek SIEMACHA daje możliwości! Młodzi ludzie realizują tu swoje pasje, rozwijają talenty sportowe, artystyczne czy naukowe i osiągają sukcesy. Proponujemy dzieciom bezpłatne zajęcia i towarzystwo rówieśników, dzięki którym uczą się nawiązywać pozytywne relacje. Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu SIEMACHA pozwala im spełniać marzenia.

Artykuł sponsorowany