niedziela, 14 kwietnia, 2024

Od warsztatów do międzynarodowych zawodów. RoboLAB w Jaśle wystartował!

0
Od warsztatów do międzynarodowych zawodów. RoboLAB w Jaśle wystartował!
fot. arch.
Udostępnij:

Pierwsze kreatywne warsztaty prowadzone w ramach projektu RoboLab zakończone sukcesem, kolejne odbędę się już w przyszłym tygodniu. W ramach tego ambitnego przedsięwzięcia uczestnicząca w nich młodzież będzie konstruować roboty oraz uczestniczyć w międzynarodowych zawodach robotycznych. Najlepsi w nagrodę szkolić będą swoje umiejętności w Stanach Zjednoczonych.

18 listopada br. w Chemiku odbyły się tzw. Kreatywne Warsztaty. Uczestniczyło w nich 30 uczniów z „Chemika” (ZS nr 3) i „Budowlanki” (ZSB). Zadanie dla sześciu 5-osobowych drużyn polegało na samodzielnym zbudowaniu i zaprogramowaniu robota, którym poszczególne drużyny musiały pokonać wyznaczony tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. Najlepszymi okazali się być uczniowie „Budowlanki”, których robot pokonał tor przeszkód o sekundę szybciej niż konkurencja.

Gratulacje dla wszystkich sześciu drużyn! Podziękowania dla Pani Agnieszki Chłopek (dyrektor „Chemika”) oraz wszystkich osób zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie tych warsztatów.

A w przyszłym tygodniu kolejne warsztaty tym razem dla uczniów „Ekonomika” (ZS nr 4) oraz ZST w Jaśle.

RoboLAB tak nazywa się nowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także innych regionów. W ramach tego przedsięwzięcia jego uczestnicy będą konstruować roboty oraz uczestniczyć w międzynarodowych zawodach robotycznych. Lokalnie projekt wspiera JSP Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców oraz kilka lokalnych firm.

„Za projektem RoboLab stoi zarówno rozwój wiedzy i umiejętności technicznych STEM oraz kompetencji miękkich takich jak praca zespołowa, umiejętność komunikacji, krytyczne myślenie, budowanie alternatywnych scenariuszy i wiele innych. Jesteśmy przekonani, że właśnie taki mix umiejętności będzie decydujący dla post covidowego rynku pracy” – powiedział Maciej Pętlak Wiceprezes JSP „Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców”, członek Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” a także koordynator projektu RoboLAB w Jaśle.

#RazemMożemyWięcej

/dr/