czwartek, 23 marca, 2023

Oj, będzie się działo!

0
Oj, będzie się działo!
Udostępnij:

Tego nie można przegapić! Jasielskie Stowarzyszenie „Consensus” i Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle zapraszają na 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy, tym razem będzie jednak wyjątkowy.

– Pod względem organizacyjnym będzie bardzo podobnie do tych, które działy się w poprzednich latach, jednak po raz pierwszy pieniądze z finału przeznaczone zostaną nie tylko na zakup sprzętu medycznego dla szpitali, z którego korzystają jedynie chore dzieci – podkreśla Sylwester Wilk, członek Sztabu WOŚP w Jaśle.

W tym roku Orkiestra zagra także dla osób starszych.

– Zmiany demograficzne oraz wszystkie socjologiczne skutki starzenia się społeczeństwa zwracają uwagę na konieczność pochylenia się nad osobami starszymi. Nad ludźmi, którzy z racji życiowych niepowodzeń, bądź po prostu braku bliskich, osób z rodziny, nie mogą liczyć na niczyją pomoc – mówi Wilk.

Z roku na rok rośnie grupa seniorów, którzy potrzebują specjalistycznej pomocy, a czasami po prostu warunków do godnego umierania. Nierzadko zdarza się, że sprzęt w hospicjach, szpitalnych oddziałach geriatrycznych, opieki paliatywnej oraz innych zakładach opiekuńczo-leczniczych, jest przestarzały technologicznie, w złym stanie technicznym i wymaga wymiany lub też po prostu ośrodki te należy w niezbędne akcesoria wyposażyć. Fundacja WOŚP postanowiła, że pokaże ten, jakże istotny problem, wchodząc w nową, trzecią dekadę działalności.

Zebrane podczas 21. Finału WOŚP pieniądze podzielone zostaną po połowie. W jednej części środki przeznaczone zostaną na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, a w drugiej Orkiestra planuje, z myślą o starszych pacjentach, zakupić:

– łóżka o regulowanej wysokości z zabezpieczeniami,
– materace przeciwodleżynowe,
– statywy mobilne do kroplówek,
– ssaki elektryczne i akumulatorowe,
– pompy infuzyjne i pompy żywieniowe,
– sprzęt rehabilitacyjny typu rotory kończyn dolnych i górnych, tory do nauki chodzenia i rowery treningowe.

– W tym roku, podczas kolejnego już finału organizowanego w Jaśle, na ulice naszego miasta i innych miejscowości w powiecie, wyjdzie rekordowa liczba 300 wolontariuszy – informuje Wilk. – Stało się tak za sprawą wspólnej organizacji 21. Finału przez Jasielskie Stowarzyszenie „Consensus” i Młodzieżowy Dom Kultury – podkreśla.

Wśród wolontariuszy zdecydowana większość to ludzie młodzi: gimnazjaliści i licealiści, choć nie brakuje także osób, które od lat współpracują z jasielskim sztabem WOŚP.

Zbiórka prowadzona będzie nie tylko w Jaśle.

– Jak co roku zadbamy o to, aby nasi wolontariusze znaleźli się w Kołaczycach, Nowym Żmigrodzie, Brzyskach, Dębowcu, czy Osobnicy, ale też w mniejszych miejscowościach powiatu jasielskiego: np. w Lublicy, Warzycach lub Załężu, gdzie mieszka wiele osób, które również chciałyby wspomóc WOŚP – wylicza Wilk.

13 stycznia, podczas Finału WOŚP na jasielskim Rynku, odbędą się:

– licytacje, np. weekendowego pobytu w hoteliku w Krynicy, romantycznej kolacji dla dwojga w restauracji Perła w Jaśle, kursu na prawo jazdy w OSK „Renoma”, bonu na prywatne lekcje tańca w Studio Tańca „AT Dance”, ale i wielu wartościowych przedmiotów, w tym: spinek do koszuli od premiera Donalda Tuska, przekazane nam przez Marka Rząsę, pierwszego egzemplarza płyty zespołu „Black Jack” z autografami muzyków, rzeźby i obrazu wykonanych przez więźniów z Zakładu Karnego w Jaśle, obraz namalowany przez Michała Marka, doktoranta na Akademii Sztuk Pięknych weWrocławiu, a także oficjalne gadżety Orkiestry (kubki, kalendarze, koszulki, itp.),

– loteria fantowa z przekazanymi przez sponsora generalnego, firmę LOTOS, cennymi nagrodami, wśród nich są: gry komputerowe, galanteria Wittchen, odtwarzacze mp3 i pendrive’y.

Zbiórce pieniędzy towarzyszyć będą występy na scenie dzieci i młodzieży, koncerty zespołów i wykonawców, pokaz sztucznych ogni („światełko do nieba”), a przede wszystkim wieczorny występ gwiazdy wieczoru, gdzie na scenie dla wszystkich zagra „Oddział Zamknięty”.

dr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj