niedziela, 14 lipca, 2024

„Ojczyzno moja” – w Zespole Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle

0
„Ojczyzno moja” – w Zespole Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle
Udostępnij:

„Ojczyzno moja” pod takim tytułem uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle uczcili tydzień niepodległościowy, upamiętniający 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od tygodnia w działania szkolne, nawiązujące do wydarzeń historycznych włączyli się nie tylko uczniowie, ale również rodzice i społeczność lokalna. Klasy w szkole zostały pięknie przystrojone, korytarze mieniły się kolorami biało-czerwonych flag. W holu szkoły pojawił się kącik patriotyczny. We wtorek uczniowie, rodzice i nauczyciele robili piękne czapki z orzełkiem, które założyli w środę, następnego dnia podczas wyjazdu na uroczystość, zorganizowaną przez władze jasielskie. Dwie czapki wręczyli panu burmistrzowi Ryszardowi Pabianowi i pani burmistrz Elwirze Musiałowicz-Czech na pamiątkę niezwykłej uroczystości. Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę, podkreślając „czym jest dla nich patriotyzm?”.              

Do naszych działań ku chwale ojczyzny ochoczo zagazowali się rodzice, którzy pokazali, jak można być patriotą i kochać swoją ojczyznę. Dzięki ich pracy powstały pyszności w barwach narodowych – babeczki, które następnie zostały wystawione na szkolnym korytarzu. W czwartek 8 listopada uczniowie, nauczyciele w naszej szkole zorganizowali „Bieg dla Niepodległej”. Celem akcji było wykonanie 100 okrążeń wokół podwórka szkoły na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie było chyba nikogo, kto podczas biegu nie miał barw koloru biało-czerwonego. Poczynając od naszych najmłodszych przedszkolaczków do tych najstarszych wykonaliśmy zadanie na medal. Zmęczeni, ale dumni udowodniliśmy, że damy radę i jesteśmy prawdziwymi patriotami-sporowcami.

Najważniejszym punkiem naszych obchodów niepodległościowych była „Wieczornica patriotyczna”. do której włączyli się wszyscy: uczniowie, nauczyciele, rodzice i społeczność lokalna. Była ona niezwykła, ponieważ upamiętniała 100- lecie niepodległości naszej Ojczyzny. Uczniowie z niezwykłą oprawą sceniczną, w pięknych strojach wyśpiewali dumnie i głośno hymn narodowy, wyrecytowali wiersze wieszczy narodowych, m. in. patrona naszej szkoły – Mickiewicza. Wiersze poprzedzały utwory muzyczne Fryderyka Szopena. Skupienie, powaga sytuacji i chwili pozwoliła odczuć nam, jak ważna jest ojczyzna. Następnie wszyscy śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, nawiązujące do ważnych wydarzeń historycznych       i zrywów niepodległościowych. Uczniowie w różnych strojach, pokazali, ze „piękna jest nasza Polska cała”. Na ustach malowały się uśmiechy, smutek, a nawet niejednemu zakręciła się łza. Była to niezwykła lekcja patriotyzmu, pełna wzruszeń i wspomnień. Dopełnieniem naszego tygodnia niepodległościowego było wspólne odśpiewanie 4 strof hymnu narodowego. O godzinie 11.11 społeczność uczniowska z okrzykiem i radosnym wiwatem na ustach wyśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.

Każdy Polak wie, że ojczyznę ma się jedną i kocha się ją ponad wszystko, My też wiemy, że nasi uczniowie to prawdziwi patrioci, którzy udowodnili w ciągu całego tygodnia, jak ważny jest dla nich ten kraj, ta polska mowa. Jesteśmy z nich dumni i wierzymy, że te wydarzenia ukształtują w nich hart ducha i zapał do walki, by kiedyś godnie reprezentować naszą kochaną ziemię – POLSKĘ.

P1020415 P1020380

/dr/

{gallery}galerie/18_rok/baran_1{/gallery}

{gallery}galerie/18_rok/baran_2{/gallery}