środa, 28 lutego, 2024

„Oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci” – uroczystość Złotych Godów

0
„Oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci” – uroczystość Złotych Godów
Udostępnij:

Wczoraj w lustrzanej sali Jasielskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, w której wzięło udział 19 par małżeńskich. Jubilaci, którzy 50 lat temu przyrzekali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską otrzymali od burmistrza miasta Jasła kwiaty i medale za długoletnie, zgodne wspólne pożycie.

Uroczystość Złotych Godów Małżeńskich jest wydarzeniem zarówno doniosłym dla samych jubilatów, ich rodzin, jak również społeczności lokalnej. Jest to okazja, by pochylić się nad ludzkim życiem, realizowanym w małżeństwie i rodzinie, a także w naszej małej ojczyźnie – mówiła Alicja Wójcik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Małżeństwo jest to świadomy i dobrowolny wybór mężczyzny i kobiety, którzy stale się poznają, odkrywają, szukają kompromisu i porozumienia, aby w końcu polubić swoje słabości i wady. Dzisiaj po 50-u latach wspólnego pożycia możecie Państwo śmiało stwierdzić, że posiedliście tę umiejętność, ponieważ od ponad półwiecza trwacie Państwo przy złożonej sobie przysiędze. Swoim życiem dajecie Państwo przykład trwałości i siły małżeńskiej, która jest wartością szczególną, zwłaszcza dzisiaj, kiedy podważa się znaczenie małżeństwa i rodziny – dodała.

Podczas uroczystości burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki wręczył wszystkim parom medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Złote Gody to moment w życiu, który trzeba w sposób szczególny zaznaczyć. Jak powiedział ks. Józef Tischner, wierność w dzisiejszych czasach jest przejawem współczesnego męstwa. Jest wiele związków, które rozpadają się z błahych powodów, często związanych z wygodą życia. Państwo jesteście przykładem ludzi, którzy prowadzą dobre i wyrozumiałe życie – mówił Czernecki. Nie jest możliwe, by przez tak długi okres nie pojawiły się jakieś problemy i konflikty, ale najważniejsze, że udało się Państwu to przetrwać i żyć dostojnie razem przez tyle lat. Za to chcieliśmy Państwu pogratulować i życzyć jeszcze wielu wspólnych lat w zdrowiu i szczęściu. Wszystkiego dobrego – dodał.

Jubilaci podczas uroczystości chętnie wspominali chwile z ich wspólnego życia.

Najszczęśliwsza chwila w naszym życiu? To przyjście na świat naszych dzieci i każda jedna chwila z nimi spędzona. Jesteśmy również szczęśliwi, że doczekaliśmy się ślubu swojego wnuka – mówiła Danuta Ręby.

Wychowaliśmy czworo dzieci, wybudowaliśmy dom. Gdyby nie było wspólnej miłości i zaufania nie udałoby nam się wspólnie przetrwać tylu lat – mówiła Izabela Uram. Zawsze mogliśmy również liczyć na wsparcie naszej rodziny – dodała.

Doczekaliśmy się dwóch córek, syna i pięciu wnuków. Dzieci bardzo nas szanują, dbają o nas. Z żoną bardzo się dogadujemy. Pomagam jej jak tylko mogę w obowiązkach codziennych – mówił Tadeusz Sanicki.

Każda z par małżeńskich ma również swój sposób na szczęśliwe życie.

W małżeństwie liczy się zaufanie, a przede wszystkim miłość. Zrozumienie, spokój, rozmowa też jest ważna. Nie należy narzucać czegoś drugiej osobie – mówiła Zofia Gąsior.

Wytrwać w małżeństwie tyle lat jest rzeczą trudną i wymaga wiele cierpliwości i zrozumienia. Za naszych czasów nikt się nie rozwodził. Jednak teraz wystarczy, że pojawia się nawet mały problem, a młodzi ludzie jako rozwiązanie widzą jedynie rozwód – mówił Kazimierz Uram. – Teraz rozwód jest w modzie. Trzeba trochę więcej czasu spędzić ze sobą, poznać drugiego człowieka i dopiero później myśleć o małżeństwie – dodała Izabela Uram.

W małżeństwie ważne jest zaufanie do drugiej osoby, zgodność, a przede wszystkim miłość – mówił Tadeusz Sanicki. Nie powinniśmy również robić drugiej osobie wyrzutów o błahostki – dodał.

Czasem jest ciężko, ale jeśli pojawiają się problemy, trzeba starać się je zawsze rozwiązać – mówiła Danuta Reby. W małżeństwie ważna jest wierność. Nie powinniśmy upierać się tylko przy swoich racjach. Trzeba liczyć się z drugą osobą i często ustępować, czy szukać jakiegoś kompromisu – dodaje.

Złote Gody w tym roku obchodzili:

 1.   Janina i Marian Dembscy 

 2.   Kazimiera i Janusz Drozdowie 

 3.   Zofia i Stanisław Gąsiorowie 

 4.   Helena i  Stanisław  Gierliccy 

 5.   Jadwiga  i Roman  Gogoszowie  

 6.   Maria i Stanisław Jędrusiakowie 

 7.   Wiktoria i Zdzisław  Karamonowie 

 8.   Maria i Stanisław  Kaznowscy 

 9.   Zofia i Antoni  Kuzneccy 

 10. Stanisława i  Zbigniew  Pękalowie 

 11. Maria i Marian Polarowie 

 12. Danuta i Włodzimierz Rebowie  

 13. Bronisława i Tadeusz  Saniccy 

 14. Anna i Józef  Szydłowie 

 15. Cecylia  i Józef  Smarzewscy 

 16. Janina i Jan Urbanikowie 

 17. Izabela  i Kazimierz  Uramowie 

 18. Irena i Edward  Zienkiewiczowie  

 19. Alfreda i Stanisław  Zgrzebieniowscy  

Wszystkim parom małżeńskim życzymy radości, spokoju i miłości na następne wspólnie spędzone lata.

Weronika Samborska

fot. Weronika Samborska

{gallery}galerie/zlote_gody2013{/gallery}