niedziela, 21 kwietnia, 2024

Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie

0
Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie
Udostępnij:

Kiedyś stał na tym miejscu dworek szlachecki, który przechodził z rąk do rąk, późniejsze czasy to Państwowe Gospodarstwo Rolne, potem szkoła rolnicza, a obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy. Wydaje się, że wreszcie budynek ten znalazł swoje przeznaczenie, a Pani dyrektor tchnęła w niego życie i stanie się on dla uczestników prawdziwym domem – powiedział Starosta Jasielski Adam Kmiecik, uroczyście otwierając Środowiskowy Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie.
Starosta Jasielski Adam Kmiecik w obecności zaproszonych gości 19 maja br. uroczyście otworzył Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie. Przecięcia wstęgi dokonali Biskup Rzeszowski Kazimierz Górny, Starosta Jasielski Adam Kmiecik, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski, Wójt Gminy Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn oraz uczestnik warsztatów w ŚDS.

Następnie nowo otwarty budynek został poświęcony przez biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego.

Ja się ogromnie cieszę, że na zakończenie posługi w diecezji przyszło mi poświęcić Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie. Dla mnie to wielka radość, że przy Sanktuarium bł. kapłana Władysława Findysza dobroć dla osób niepełnosprawnych jest urzeczywistniona w tym miejscu. To jest piękne świadectwo dla Nowego Żmigrodu i całego Powiatu Jasielskiego, że powstało miejsce, gdzie będą przyjeżdżać osoby niepełnosprawne i spotykać się z życzliwością opiekunów, terapeutów, instruktorów – mówił bp Kazimierz Górny – Nie ma piękniejszego świadectwa jak dobroć wobec osób niepełnosprawnych. Życzę, by poświęcony i otwarty obiekt stał się prawdziwym domem dla jego uczestników.

Jestem pewna, że Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką, w której niepełnosprawni z różnym stopniem niepełnosprawności dostają wsparcie, pomoc i fachową opiekę. To tutaj mogą nabywać umiejętności radzenia sobie w codziennych sytuacjach życiowych. Mogą uczestniczyć w zajęciach, które wpływają na wszechstronny rozwój osobowościowy. Dlatego też dzisiejsze oficjalne otwarcie przybrało charakter małej uroczystości, gdyż za sprawą starań Pana Starosty Jasielskiego w Nowym Żmigrodzie powstała placówka, która tę pomoc i wsparcie organizuje osobom szczególnie potrzebującym pomocy – powiedziała Małgorzata Łysik, kierownik ŚDS.

Na uroczyste otwarcie przybyli przedstawiciele władz powiatowych: Wicestarosta Jasielski Franciszek Miśkowicz, Etatowy Członek Zarządu Tadeusz Górczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Bogusław Kręcisz, Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Grzegorz Pers, radni Rady Powiatu – Zbigniew Dranka i Stanisław Milicki.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na przygotowaną przez uczestników domu inscenizację słowno – muzyczną.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

{gallery}galerie/dom_samopomocy{/gallery}