8 maja br. odbył się już po raz siódmy, Jasielski Piknik Zawodowy. Jego organizatorami, jak co roku, były ZSUiS, ZST i CKP. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Starostwo Powiatowe w Jaśle, reprezentowane przez wicestarostę – Franciszka Miśkowicza oraz Naczelnika Wydziału Edukacji – Piotra Zołę.
Piknik zawodowy adresowany jest do gimnazjalistów stojących przed pierwszą poważną życiową decyzją, dotyczącą ich dalszego kształcenia i kariery zawodowej. Oferta naszej szkoły jest bardzo bogata. Od dziesięcioleci znana jest ona w środowisku lokalnym z kształcenia w zawodach spożywczych i usługowych, oraz różnorodnych profesjach unikatowych. Dlatego też zamysłem organizatorów imprezy na terenie ZSUiS było, nie tylko zapoznanie młodych ludzi z ofertą edukacyjną i pracowniami szkolnymi, ale również ukazanie specyfiki prowadzonych w placówce kierunków kształcenia oraz możliwości związanych z wykonywaniem poszczególnych zawodów.
Uczniowie, pod kierunkiem swoich nauczycieli przedmiotów zawodowych, przygotowali prezentacje wiodących w szkole branż, prezentując tym samym zdobyte podczas zajęć umiejętności zawodowe.
Uczennice, kształcące się w zawodach technik technologii odzieży i krawiec,, przygotowały na tę okazję pokaz mody, który tradycyjnie już uświetnia niemal każdą większą szkolną imprezę. Tym razem zaprezentowana została kolekcja strojów, dla których inspiracją stały się bohaterki bajek Disney’a i japońskich kreskówek anime. Całości dopełniły fantazyjne fryzury wyczarowane przez uczennice klas technikum usług fryzjerskich i fryzjer, oraz makijaże wykonane przez uczennice z technikum technologii odzieży, które uczęszczają na zajęcia dodatkowe z wizażu.
Gimnazjaliści mieli też okazję, aby zapoznać się z ofertą pracowni krawieckiej i fryzjerskiej. W pracowni krawieckiej, można było obserwować proces komputerowego tworzenia form odzieży, oraz obejrzeć wybrane stroje wykonane przez uczennice technikum technologii odzieży i prezentowane na wcześniejszych pokazach mody. W pracowni fryzjerskiej zwiedzający chętnie korzystali z usług fryzjerskich, mogli też obserwować pracę przyszłych fryzjerek i techników usług fryzjerskich, odkrywając, przynajmniej niektóre, tajniki tych zawodów. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz pracy zaproszonych pań wizażystek.
Ciekawą prezentację ozdób z masy karmelowej i czekoladowej, oraz marcepanu i masy cukrowej przygotowali uczniowie kształcący się w zawodzie technik technologii żywności i cukiernik. Były to różnorodne elementy dekoracyjne, pomysłowa, nietypowa „słodka biżuteria”, a także niebanalny sposób zdobienia toru. Inspiracją stała się prezentowana obok suknia. Zwiedzającym bardzo podobała się czekoladowa fontanna. Prócz tego w zmodernizowanej i nowocześnie wyposażonej pracowni cukierniczej, w której kształcą się przyszli cukiernicy i technicy technologii żywności, można było prześledzić proces produkcji słodkich bułeczek, zaś w pracowni analizy żywności młodzież miała możliwość zapoznać się z przygotowanymi ćwiczeniami z zakresu badania cech jakościowych wybranych produktów spożywczych oraz wykrywania ich zafałszowań. Pokazy te prezentowali uczniowie technikum technologii żywności.
Gimnazjaliści odwiedzili pracownię elektrotechniki, gdzie mogli poznać specyfikę zawodów mechanicznych i obserwować pokazy prezentowane na stanowiskach pomiarowych typowych dla elektrotechniki samochodowej.
Odwiedzających ZSUiS zaproszono również do pracowni informatycznej. Mogli także uczestniczyć w pozostałych prezentacjach, m.in. w pokazie sztuki tworzenia orgiami i różnorodnych sposobów ozdobnego składania serwetek, jak również zapoznać się z działalnością szkoły, mi. in. z sukcesami na zawodach sportowych, konkursach i olimpiadach zawodowych czy pracą grupy wolontariackiej i jej udziałem w akcji Szlachetna Paczka.
Jak na piknik przystało, nie zabrakło też poczęstunku w formie grillowanych kiełbasek i słodkich bułeczek. W ich przygotowanie zaangażowali się uczniowie zawodów spożywczych.
Warto również wspomnieć, że pokaz mody został poprzedzony uroczystym rozdaniem nagród i pamiątkowych gadżetów laureatom i wszystkim uczestnikom II międzyszkolnego konkursu „Wszystko dla kobiet”, nad którym honorowy patronat objęła PWSZ w Krośnie. Nagrodzone w konkursie prace zostały przedstawione podczas trwania imprezy.
Mamy nadzieję, że pobyt w naszej szkole był dla gimnazjalistów ciekawym i inspirującym wydarzeniem, ponieważ mogli przekonać się jak szeroki wachlarz atrakcyjnych zawodów oferujemy. Może przez to podjęcie decyzji o dalszym kierunku kształcenia stanie się dla nich łatwiejsze. Wierzymy, że piknik stał się okazją, aby udowodnić, że kształcenie zawodowe to dobry wybór.
Organizatorzy
{gallery}galerie/piknik_zawodowy_14{/gallery}