wtorek, 16 kwietnia, 2024

Podnoszenie poziomu endoskopii

0
Podnoszenie poziomu endoskopii
Udostępnij:

Prawie 200 tys. zł kosztował nowoczesny zestaw do badań endoskopowych, o który wzbogaciła się Pracownia Endoskopii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Uroczyste przekazanie nowego sprzętu do użytku odbyło się w piątek, 16 lutego br.

Zestaw składa się z: videogastroskopu i videokolonoskopu wraz z procesorem wizyjnym oraz monitorem medycznym. Koszt wszystkiego wynosi 198 720 zł. Na zakup złożyli się: Powiat Jasielski, który przekazał na ten cel 150 tys. zł dotacji, Gmina Jasło (11 179,20 zł) i szpital (37 540,80 zł). Nowy sprzęt, dzięki m.in. obrazowi wysokiej rozdzielczości oraz możliwości zabarwienia zmian chorobowych, podniesie poziom diagnostyki i pozwoli zwiększyć precyzję wykonywania zabiegów.

W naszej pracowni wykonujemy około 2 700 badań endoskopowych rocznie – mówił dyr. jasielskiej lecznicy Michał Burbelka. Zaznaczył on, że w zeszłym roku szpital również kupił komplet instrumentów do badań endoskopowych, obecnie więc dysponuje dwoma wysokiej klasy zestawami. To duże ułatwienie, zwłaszcza gdy trzeba poddać sprzęt niezbędnej dezynfekcji. – Brakuje nam jeszcze tylko odpowiedniego, nowego dezynfektora. Ten, który mamy jest sprawny, ale przydałby się nowy – dodał M. Burbelka.

Pod nieobecność kierownika pracowni Janusza Kulona, o nowym nabytku szpitala, jego możliwościach technicznych i specyfice badań endoskopowych opowiedział Jarosław Gawior, chirurg pracujący również w pracowni endoskopowej. Podkreślił, że to sprzęt nowej generacji, zaawansowany technologicznie, przekazujący obraz wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu możliwe jest wykrywanie nawet bardzo małych zmian chorobowych, we wczesnej fazie rozwoju. Lekarz objaśnił, że gastroskopię przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym, kolonoskopię – przy znieczuleniu ogólnym. Jeżeli nie ma żadnych komplikacji, pierwsze z tych badań trwa 5 do 10 minut, drugie – 15 do 20 min. Często jednak podczas badania pobierane są wycinki i usuwane drobne zmiany. J. Gawior tłumaczył, że z wykorzystaniem endoskopu przeprowadza polipektomię (czyli wycięcie) polipów o wielkości do 4 cm, czasami nawet do 5 cm. Jeżeli zmiana jest poważniejsza i zachodzi taka potrzeba, pacjent kierowany jest na operację. – Wykonujemy około 1040 kolonoskopii rocznie, gastroskopii ponad 1,5 tysiąca – stwierdził J. Gawior, dodając, że w wyniku tych badań wykrywanych jest około 60 nowotworów górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Uroczystość przekazania nowej aparatury do pracowni endoskopowej, w której uczestniczyli m.in. jasielscy parlamentarzyści i samorządowcy, była okazją do złożenia podziękowań za wspieranie szpitala. Okolicznościowe listy dziękczynne M. Burbelka wręczył staroście jasielskiemu Adamowi Pawlusiowi, przewodniczącemu Rady Powiatu Jasielskiego Robertowi Snochowi oraz wicestaroście Tadeuszowi Gorgoszowi. Składając wicestaroście szczególne podziękowania, dyrektor szpitala podkreślił, że ufundował on wannę do hydroterapii kończyn dolnych, znajdującą się w Centrum Rehabilitacji przy ul. Kraszewskiego. – Pan Gorgosz przekazuje co miesiąc część swoich zarobków dla jasielskiego szpitala. Z tych pieniędzy, które od niego dostaliśmy, kupiliśmy wannę dla pacjentów poradni rehabilitacyjnej, dzięki czemu możemy prowadzić hydroterapię kończyn dolnych – powiedział M. Burbelka.

Urządzenie, którego darczyńcą był wicestarosta kosztowało 7 800 zł. Służy do masażu wirowego stóp i podudzi. Jest wykorzystywane do rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami układu mięśniowo-nerwowego kończyn dolnych.

tekst i zdjęcia Jadwiga Steliga / Obiektyw Jasielski

* * *

Endoskopia, ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno-leczniczych, polegających na badaniu wnętrza ciała przy wykorzystaniu endoskopów (aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz powiększających układów optycznych do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego oraz jam ciała). Endoskopia służy celom rozpoznawczym i umożliwia wykonywanie zabiegów leczniczych bez chirurgicznego naruszania ciągłości ścianek.

Badania endoskopowe polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta sondy endoskopu (elastyczna część endoskopu wyposażona w specjalistyczne urządzenia do oświetlenia wnętrza badanego narządu i przekazywania obrazu oraz kanał narzędziowy służący do wprowadzenia specjalnych narzędzi służących do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów).

Operacje endoskopowe są to operacje, których wykonanie umożliwia endoskop, m.in. takie jak polipektomia (usunięcie pojedynczego polipu np. z jelita grubego), appendektomia (wycięcie wyrostka), cholecystektomia (wycięcie pęcherzyka żółciowego), usunięcie kamieni z przewodów żółciowych, splenektomia (wycięcie śledziony), tamowanie niewielkich krwawień np. z wrzodów żołądka lub przełyku.

źródła: wikipedia, Mała Encyklopedia Medycyny