wtorek, 18 czerwca, 2024

Podtrucie tlenkiem węgla w Brzyskach

0
Podtrucie tlenkiem węgla w Brzyskach
Udostępnij:

W Brzyskach trzyosobowa rodzina podtruła się tlenkiem węgla. Matka wraz z dwójką dzieci trafiła do jasielskiego szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wczoraj, po godz. 7 dyżurny jasielskiej komendy otrzymał zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu czadem trzyosobowej rodziny w Brzyskach. Jak wstępnie ustalono, 35-letnia kobieta obudziła się rano z objawami silnego bólu głowy. Podobne objawy występowały u jej 10 i 11-letnich córek. Przybyła na miejsce jednostka straży pożarnej potwierdziła, że wewnątrz budynku znajdował się tlenek węgla. Rodzina została przewieziona do jasielskiego szpitala. Wszyscy pozostali na obserwacji, na szczęcie ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Po południu opuścili szpital.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że cała rodzina podtruła się tlenkiem węgla, który wydzielał się najprawdopodobniej z nieprawidłowo działającej instalacji wentylacyjnej i kominowej.

Aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed czadem pamiętaj:

– zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń,

– stosuj mikrowentylację okien i drzwi,

– nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,

– z pomocą fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej,

– nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli nie są wentylowane,

– zainstaluj czujki tlenku węgla. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie i kratkach, przewodach wentylacyjnych.

Jak ratować zaczadzonego?

Należy bezwzględnie zapewnić dopływ świeżego powietrza:

– natychmiast otworzyć okna i drzwi, by z pomieszczeń usunąć trujący gaz,

– jak najszybciej wynieść poszkodowanego na świeże powietrze,

   – rozluźnić mu ubranie, ale nie rozbierać go, gdyż może doprowadzić to do wychłodzenia organizmu.

Jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie należy przystąpić do sztucznego oddychania i masażu serca.

KPP w Jaśle