Od kilkunastu lat dwa samorządy – miasto i powiat wspólnie organizowały obchody Święta Niepodległości. W tym roku tradycja została przerwana, bo herb Jasła nie znalazł się na zapowiadającym uroczystość plakacie, choć ustalenia były inne. Czy nad współpracą górę bierze polityka, wzajemne zwalczanie się? Czy to świadczy o rosnących podziałach i konflikcie między samorządami?
Taka była tradycja od wielu lat. Miasto brało na siebie ciężar organizacji uroczystości z okazji 3 Maja, a powiat 11 listopada Święta Niepodległości. W związku z tym zawsze na plakatach, czy zaproszeniach do mieszkańców pojawiały się herby obydwu instytucji i podpisy obu gospodarzy, czyli starosty jasielskiego i burmistrza Jasła. Samorządy wspólnie organizowały także lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W tym roku to się zmieniło. Na plakatach informujących o obchodach Święta Niepodległości niespodziewanie zabrakło herbu miasta. Jest to o tyle zaskakujące, że z informacji uzyskanych od Agaty Koby, rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Jaśle wynika, że miasto Jasło uczestniczyło w uzgodnieniach dotyczących organizacji uroczystości, a mianowicie m.in. przy ustaleniach odnośnie programu uroczystości, utrzymania porządku w miejscach, którymi będą przemieszczać się jej uczestnicy, udziału funkcjonariuszy straży miejskiej w zapewnieniu bezpieczeństwa. Tym bardziej, że w końcu obchody odbywają się na terenie miasta, którego gospodarzem jest burmistrz. – Konsultowaliśmy również treść plakatu i zaproszeń, wówczas widniał na nich herb miasta, a na uroczystości oprócz starosty jasielskiego zapraszał również burmistrz Jasła. Niestety, nie wiemy z jakich przyczyn miasto Jasło zostało usunięte z ostatecznej wersji obu tych projektów – zaznacza Agata Koba. – Zaistniała sytuacja jest dla nas dużym zaskoczeniem i stawia burmistrza Jasła w niezręcznej sytuacji, niemniej jednak władze miejskie (burmistrz oraz radni Rady Miejskiej Jasła) wezmą udział w uroczystościach i złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza dla uczczenia tego ważnego dla naszego narodu święta.
Rok 2018, zgodnie z uchwałą podjętą przez Sejm RP, będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego miasto powołało zespół, który przygotowuje kalendarz imprez w roku jubileuszowym. Swój udział potwierdziły organizacje, stowarzyszenia, jednostki kulturalne, placówki oświatowe i inne instytucje. Zaproszenie do współpracy zostało również wysłane do Starostwa Powiatowego w Jaśle. Inauguracja roku Jubileuszowego w Jaśle odbędzie się 5 grudnia 2017 r. w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Starosta jasielski – Adam Pawluś zaprzecza jakoby między miastem a powiatem istniał konflikt. – To taka tradycja, że powiat organizuje 11 listopada, a miasto 3 maja. Nie ma żadnych przeszkód, bo miasto również bierze udział w tych przygotowaniach. Myślę, że nie ma żadnych sporów, różnic. Nikt w parku nie będzie czekał, żadne tajne służby nie będą stały jak w latach 80. SB, która używała gróźb, żeby nie organizować takich uroczystości. Wszyscy mogą przyjść i świętować – zapewnia starosta jasielski.
W kuluarach mówi się, że od jakiegoś czasu iskrzy między władzami miasta i powiatu, próżno tam szukać współpracy. Niemniej jednak takie uroczystości powinny być wolne od wzajemnych niechęci czy niesnasek, poza wszelkimi podziałami, a przede wszystkim politycznymi.
Marzena Miśkiewicz/”Nowe Podkarpacie”
Tekst ukazał się w numerze 46 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 15 listopada br.