piątek, 24 maja, 2024

Prawie 695 tys. emerytów i rencistów ma już elektroniczną legitymację

0
Prawie 695 tys. emerytów i rencistów ma już elektroniczną legitymację
Udostępnij:

W całym kraju z elektronicznych legitymacji emeryta-rencisty korzysta już niespełna 695 tys. osób. Dokument w tej formie Zakład wydaje od początku ubiegłego roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. elektroniczną formę legitymacji pobrało aż 83,5 tys. osób.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać na pole „Legitymacja emeryta-rencisty”.

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety – wyjaśnia Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację wydawaną w dotychczasowej postaci, czyli „plastikowej karty”, nadal mogą skorzystać z takiej opcji. Wystarczy, że wypełnią i złożą przygotowany przez ZUS wniosek o symbolu ZUS ERL. Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Więcej informacji o mLegitymacji można znaleźć na www.zus.pl oraz na www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/w-aplikacji .

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy
w województwie podkarpackim