poniedziałek, 4 marca, 2024

Proces policjanta do powtórki

0
Proces policjanta do powtórki
Udostępnij:

Sąd Rejonowy w Jaśle jeszcze raz rozpatrzy sprawę policjanta jasielskiej komendy. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Krośnie. W pierwszym procesie sąd w Jaśle warunkowo umorzył postępowanie na okres próby przez jeden rok.

Krzysztofa B., Sebastiana C., Daniela J. – policjantów z jasielskiej komendy powiatowej przed oblicze sądu zaprowadziły wydarzenia, które rozegrały się w nocy z 17 na 18 czerwca 2011 roku. Podczas prywatnej imprezy policjanci w jednym z zajazdów w Jaśle żegnali kolegów odchodzących na emeryturę. W tym czasie przy sklepie, niedaleko restauracji, spotkali się młodzi ludzie. Wracając do domu zostali zaatakowani i pobici przez policjantów. Poszkodowani mimo, że oddalili się z miejsca zdarzenia, zostali w tę samą noc odszukani i ponownie pobici. Jak uznała krośnieńska prokuratura policjanci zadawali młodym ludziom ciosy pięściami oraz uderzali w głowę i podcinali nogi. Proces policjantów przez Sądem Rejonowym w Jaśle rozpoczął się na początku lutego 2013 roku i trwał blisko dwa lata. Wyrok zapadł 25 lutego br. Wszyscy oskarżeni zostali uznani za winnych. Sebastiana C. oraz Krzysztofa B. sąd skazał na karę dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto tak jednego, jak i drugiego zobowiązał do zapłaty każdemu z pokrzywdzonych po 500 zł nawiązki. Uzasadniając wyrok sędzia Małgorzata Janczura podkreśliła, że to zachowanie niegodne funkcjonariuszy policji. Wobec Daniela J. sąd nie wydał wyroku skazującego, lecz warunkowo umorzył postępowanie na okres próby przez jeden rok. On również będzie musiał uiścić nawiązkę – 1000 zł na rzecz wskazanego funduszu pomocy pokrzywdzonym.

Prokuratura Rejonowa w Krośnie nie zgodziła się z umorzeniem wobec Daniela J. i złożyła apelację od wyroku do Sądu Okręgowego w Krośnie. Sąd uznał rację prokuratury, uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w Jaśle.

Andrzej Józefczyk/”Nowe Podkarpacie”

Tekst ukazał się w numerze 29 „Nowego Podkarpacia” z 22 lipca br.