środa, 1 lutego, 2023

„Ptaki i ich ochrona w Beskidzie niskim” – tematem V Konferencji Ekologicznej

0
„Ptaki i ich ochrona w Beskidzie niskim” – tematem V Konferencji Ekologicznej
Udostępnij:

Dzisiaj, w Młodzieżowym Domu Kultury, odbyła się V Konferencja Ekologiczna, poświęcona tematyce: „Ptaki i ich ochrona w Beskidzie Niskim”. Spotkanie połączone było z zajęciami terenowymi w stacji badawczej Stowarzyszenia Carpatica w Myscowej.

Akcja Carpatica to terenowy obóz ornitologiczny, który zajmuje się badaniem migracji ptaków wróblowatych. Każdego roku od sierpnia do października zespół prowadzi swoje prace w położonej w Beskidzie Niskim – Myscowej. Badania polegają na chwytaniu i obrączkowaniu ptaków, zbieraniu pomiarów biometrycznych odławianych ptaków oraz obserwacji wizualnych terenów malowniczej doliny Wisłoki.

Podczas konferencji, swoje prelekcje wygłosili: dr inż. Marian Stój (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), dr Michał Ciach (Carpatica), mgr Damian Nowak (Magurski Park Narodowy) oraz mgr Grzegorz Cierlik (Carpatica). Poruszane tematy to: migracja ptaków w Beskidzie Niskim, stan poznania i ochrona ptaków w Karpatach oraz działalność Akcji Carpatica.

Udział w dzisiejszej konferencji ma na celu przybliżenie uczestnikom problematyki związanej z poznaniem i ochroną ptaków na terenie Beskidu Niskiego, jak również ptaków, które przez ten teren migrują – mówił Grzegorz Cierlik, prezes Stowarzyszenia Carpatica. Nasze badania prowadzone są już od szesnastu lat. Przez poznawanie tras migracji ptaków, ich biologii, długości życia, w pewnym stopniu przyczyniamy się do ochrony miejsc lęgowych –  dodał.

W drugiej części spotkania, uczestnicy udali się do stacji badawczej w Myscowej, gdzie mogli posłuchać ciekawych opowieści o pracy Stowarzyszenia, tajemnicach ptasich wędrówek oraz przyjrzeć się samemu chwytaniu i obrączkowaniu ptaków.

V Konferencja Ekologiczna skierowana była do nauczycieli biologii i uczniów w wieku od 15 r. ż.oraz wszystkich zainteresowanych osób.

Organizatorami byli: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Jasielskie Stowarzyszenie CONSENSUS, a współorganizatorami: Powiat Jasielski, Stowarzyszenie Carpatica i Powiatowy Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Jaśle. Konferencja odbyła się pod patronatem Starosty Jasielskiego.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wydarzenia.

Weronika Samborska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj