poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Stypendium artystyczne dla młodych jaślan przyznane

0
Stypendium artystyczne dla młodych jaślan przyznane
Udostępnij:

Aleksandra Lam Giang Nguyen Van, Piotr Kolanko oraz Izabela Filip otrzymali w tym roku stypendium artystyczne Burmistrza Miasta Jasła. Stypendia, które mogą być przyznawane w szczególności twórcom, artystom i organizatorom działalności kulturalnej oraz osobom upowszechniającym kulturę, Miasto funduje od 2011 roku.

Aleksandra Nguyen Van Aleksandra Lam Giang Nguyen Van – fotografia artystyczna, urodzona w 1994 r. w Jaśle, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, obecnie studentka Łódzkiej Szkoły Filmowej na kierunku fotografia. Od 2013 r. współpracuje przy Gran Prix Fotofestiwalu. W maju 2014 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie Filmoznawców i Medioznawców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a konkursowa fotografia została opublikowana w 25. wydaniu magazynu /wp-content/uploads/zdjecia. W lipcu 2015 r. opublikowano jej prace w 76. wydaniu magazynu K MAG, a we wrześniu tego samego roku, w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbył się wernisaż pierwszej wystawy indywidualnej, zatytułowanej „Mała Księżniczka”. W listopadzie 2015 r. cykl ten został doceniony za granicą, zdobywając III miejsce w kategorii ChILDREN w konkursie Neutral Density Photography Awards, co umożliwiło popularyzację prac na arenie międzynarodowej.

 

Aleksandra Lam Giang Nguyen Van otrzymała stypendium artystyczne w wysokości 5500 zł – na dalszy własny rozwój artystyczny, w tym na zorganizowanie w 2016 r. indywidualnej wystawy fotograficznej pt.” Drzewo poznania dobra i zła”.

Piotr Kolanko Piotr Kolanko, urodzony w 1987 r. w Jaśle, magister sztuki 2013 r. WSUR, student grafiki ASP Kraków. Uprawiane techniki: malarstwo, grafika, video, intermedia. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych, w tym m.in. „Flesh” Especialgallery, Londyn (2015), „Traktat o Manekinach” Galeria Szyb Wilson, Katowice (2012 r.), Performance „Rysowanie myśli” Festiwal Artfest, Mościce (2011r.), zagraniczny plener malarski „Belle Epoque” Bad Gastein Austria, „Najlepsze Dyplomy 2013 WSUR” Galeria Miejska w Rzeszowie 2014 r., „Wektor 2” Galeria „Aptek Łukasiewicza” Jasło, luty 2014r oraz autor wystaw indywidualnych (m.in.): „13 Piątek” Art. Zona, Kraków 2015, „Przeczucie” Centrum Sztuki Współczesnej Solvay Kraków luty 2014, „Nie(Pokoje)” Centrum Kultur Pogranicza Krosno styczeń 2014. Otrzymał wyróżnienie w konkursie międzynarodowym „Tradycja a nowoczesność” Szymbark 07.2011r. oraz wyróżnienie w Konkursie „PANKA” na najlepszy dyplom magisterski Rzeszów.

Piotr Kolanko otrzymał stypendium w wysokości 3000 zł na dalszy własny rozwój artystyczny, w tym na zorganizowanie w 2016 r. warsztatów ze steet artu dla młodzieży, których efektem będzie mural.

Izabela Filip Izabela Filip – wokalistka, urodzona w 1996 r. w Jaśle, jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Występowała w Chórze Soli Deo oraz zespole New Day. Obecnie kontynuuje naukę w Prywatnej Szkole Muzycznej II stopnia w Jaśle. Bierze udział w licznych konkursach i występach wokalnych. Osiągnięcia (m.in.): 2012 r.- Nagroda dla Zespołu „Amadeusz” w Konkursie Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” w Jaśle; 2011 r.- II miejsce w VI Powiatowym Konkursie dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów „Jan Paweł II- przyjaciel młodych; I miejsce w konkursie „Dekalog dla Polaków”; 2012 r. – Wyróżnienie w VII Powiatowym Konkursie dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów „Jan Paweł II- przyjaciel młodych,; 2013 r. – II miejsce w XXII Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”, II miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy; 2014 r. – I miejsce w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek; III miejsce w XXIII Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki w Myślenicach; III miejsce w XVI Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę” w Niepołomicach.

Izabela Filip otrzymała stypendium artystyczne w wysokości 1500 zł na dalszy rozwój artystyczny, w tym udział w koncertach wokalnych w 2016 r.

Stypendia artystyczne mogą być przyznawane osobom fizycznym, stale zamieszkałym na terenie Miasta Jasła, wyłącznie na wykonanie w ustalonym terminie określonego przedsięwzięcia w zakresie twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury. W każdym roku przyznaje się od jednego do trzech stypendiów. Do tej pory stypendystami zostali: Michał Szpak (2012 r.), Karol Godek i Marcin Polar (2013 r.), Małgorzata Samborska (Grupa Plaja), Edward Lecheta oraz Aleksandra Tocka (2014) oraz Patrycja Ochała i Joanna Preisner (2015 r.)

UMJ