sobota, 20 kwietnia, 2024

Sukces „ratowników” z Kołaczyc

0
Sukces „ratowników” z Kołaczyc
Udostępnij:

Sukces „ratowników” z Kołaczyckiego Liceum w XXI Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie.

Na ulicach Rzeszowa odbył się Okręgowy Etap Mistrzostw Pierwszej Pomocy dla szkół ponadgimnazjalnych. Powiat jasielski podczas tego etapu Mistrzostw reprezentowała drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach – laureat etapu rejonowego.

W zawodach okręgowych wzięło udział 10 drużyn. Na początku zawodnicy zmierzyli się z pytaniami testowymi, gdzie musieli wykazać się sporą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także historii PCK. Następnie czekał ich sprawdzian praktycznych umiejętności podczas zabezpieczania pozorowanych zdarzeń losowych.

Każdy z zespołów rywalizował w pięciu konkurencjach:

– udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu, który spożywał alkohol i w pewnym momencie dostał ataku padaczki oraz uspokojenie jego pijanego kolegi;
– pomoc dziewczynie, która zasłabła ćwicząc w parku; dodatkowym utrudnieniem był zatajony fakt, że chorowała na cukrzycę; (uczniowie z LO dzięki swojej wiedzy i spostrzegawczości prawidłowo ocenili sytuację);
– zachowanie się w sytuacji, gdy konieczna jest wiedza z zakresu pomocy przy zawale serca i omdleniach;
– pierwsza pomoc osobom poszkodowanym podczas wypadku na budowie; należało opatrzyć ranę głowy, zabezpieczyć odcięte palce i uspokoić poszkodowanych;
– wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej osobie, którą wyciągnięto z wody.

Wszystkie czynności oraz sposób porozumiewania się, wymiany informacji, powiadamiania odpowiednich służb ratowniczych były bacznie obserwowane, słuchane i oceniane przez sympatycznych, a zarazem surowych sędziów.

Dzięki ciężkiej, intensywnej i systematycznej pracy, drużyna pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie z Kołaczyc w składzie: Jakub Biroś, Bartłomiej Kamiński, Jacek Jodłowski, Mateusz Forystek, Patryk Żabiński, przygotowująca się pod opieką Pani Marzeny Sikory, zdobyła drugie miejsce w XXI edycji Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Jest to wielki sukces, który obrazuje duże zaangażowanie i umiejętności szkoły.

Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi i ich opiekunowi, jednocześnie życzymy dalszych sukcesów.

Zdaniem Polskiego Czerwonego Krzyża istnieje potrzeba organizowania takich prezentacji gdyż w obecnych czasach, kiedy z roku na rok wzrasta zagrożenie zdrowia bądź życia konieczne jest zaznajomienie społeczności lokalnej z właściwymi i fachowymi zasadami skutecznego udzielania pierwszej pomocy, gdyż często podczas wypadków o życiu decydują właśnie pierwsze sekundy.

PCK w Jaśle