wtorek, 21 stycznia, 2025

Święto oręża polskiego

0
Święto oręża polskiego
Udostępnij:

Uroczystości przy grobie Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim i poprzedzająca je msza św. w sanktuarium św. Antoniego, złożyły się na tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w Jaśle.

Podczas mszy św. w intencji poległych w walce o niepodległość Polski, żołnierzy i pokoju na świecie, kazanie wygłosił o. gwardian Paweł Sroka, proboszcz parafii franciszkańskiej. – Paradoksalnie te mundury, które są tak blisko ołtarza w czasie dzisiejszej uroczystości uświadamiają nam niestety, że nie jesteśmy w niebie. Bo niebo, cel naszej ziemskiej wędrówki, na który wskazuje nam dzisiaj Matka Najświętsza – wzięta przez swojego syna Jezusa Chrystusa do chwały nieba – jest miejscem, gdzie nie trzeba będzie mundurów, gdzie nie trzeba będzie broni, gdzie nie trzeba będzie się szkolić, strzelać do tarczy, być w ciągłej gotowości – mówił podkreślając, że niebo jest miejscem doskonałej harmonii, zgody i jedności. Na ziemi jednak musimy być gotowi do obrony przed najeźdźcą, którym często jest najbliższy sąsiad, tak jak 96 lat temu bolszewicka Rosja, która próbowała zmiażdżyć Polskę i rozlać komunizm na całą Europę i świat. Jak zaznaczył, obecnie mamy czas pokoju, ale nie wiemy jak długo to jeszcze potrwa. – Historia nam mówi, a historia jest naszą nauczycielką, że okresy pokoju zwykle w naszej ojczyźnie nie były za długie. Co kilkadziesiąt lat wybuchał jakiś konflikt, jakaś wojna. Ale miejmy nadzieję, że Maryja, która nam dzisiaj wskazuje drogę prowadzącą do rzeczywistości nieba (…) będzie dalej z naszym narodem (…) dalej będzie królową i przewodniczką po niełatwych meandrach naszej historii, teraźniejszości i przyszłości – powiedział kończąc kazanie o. gwardian, a przed błogosławieństwem końcowym życzył żołnierzom, aby nigdy nie musieli wykazywać się swoimi umiejętnościami.

Z kościoła uczestnicy obchodów przeszli do parku, gdzie – przy Grobie Nieznanego Żołnierza – odbyła się kolejna część świętowania. Apel pamięci odczytał Wiesław Hap. Po apelu głos zabrał burmistrz Jasła Ryszard Pabian, a następnie złożono kwiaty na płycie pomnika. Hołd poległym w obronie Ojczyzny złożyli m.in.: wicemarszałek woj. podkarpackiego Maria Kurowska, przedstawiciele jasielskich parlamentarzystów, delegacje: Miasta Jasła z burmistrzem na czele i starostwa, reprezentanci służb mundurowych, kombatantów, instytucji, stowarzyszeń i organizacji.

Współorganizatorami obchodów Święta Wojska Polskiego byli: Miasto Jasło i Wojskowa Komenda Uzupełnień. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe, 139. Drużyna Harcerska „Lisy” oraz Miejsko – Kolejowa Orkiestra Dęta.

***

Obszerne fragmenty przemówienia burmistrza Ryszarda Pabiana z okazji Święta Wojska Polskiego:

Miesiąc sierpień wielokrotnie wpisywał się w karty polskiej historii. Ale to właśnie 15 sierpnia uważany jest za jeden z najważniejszych dni naszego państwa. 15 sierpnia 1920 roku, to jeden z największych dni polskiego oręża: symbolizujący bitwę, która obroniła polską niepodległość. To dzień Cudu nad Wisłą. W tym dniu wspominamy Bitwę Warszawską, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę tak niedawno odzyskanej niepodległości; bitwę, która zadecydowała także o pokoju w Europie na najbliższe lata.

W rocznicę tej bitwy siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje święto: Święto Wojska Polskiego. Ustanowione ono zostało 30 lipca 1992 roku i nawiązuje do tradycji II Rzeczypospolitej, która dzień ten obchodziła właśnie 15 sierpnia.

Miejsce naszego spotkania też nie jest przypadkowe. Tutaj, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, który jest jednym z najstarszych tego typu upamiętnień w Polsce, możemy pochylić się nad losem żołnierzy, ochotników, którzy nie wahali się złożyć ofiary z własnego życia w obronie swojej Ojczyzny. Wy, żołnierze, wiecie to najlepiej, że służba Ojczyźnie, to wielkie zobowiązanie. Dlatego dzisiaj, w dniu waszego święta dziękuję serdecznie za dotychczasową służbę. To dzięki wam możemy się czuć bezpiecznie w obliczu rosnącego niepokoju, o którym coraz częściej słyszymy.

Chciałem serdecznie podziękować wszystkim państwu za to, że stojąc razem tu i w tylu innych miejscach w naszym kraju, umacniamy poczucie wspólnoty, jednoczymy się wokół ważnych wartości i pokazujemy, że tradycje oręża polskiego są ciągle żywe. (…)

W dzisiejszym dniu nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym. To święto również chrześcijańskie. Święto, które tak wspaniale wpisuje się w tradycje narodu polskiego: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ale to także przyczyny Maryi Panny dopatrujemy się w wydarzeniach sierpnia 1920 roku i dlatego też Bitwę Warszawską nazywamy Cudem nad Wisłą. (…)

Porucznik Jan Klimkiewicz prezes Okręgowego Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Krośnie z siedzibą w Jaśle: – Zrzeszamy wszystkie formacje Wojska Polskiego, które brały udział w wojnie, we wszystkich państwach podbitych przez Niemców. Obchodzenie Święta Wojska Polskiego jest naszym obowiązkiem. Obchodzimy je z wielką radością, szacunkiem i dumą, ponieważ kombatanci byli zasłużeni w walkach o wolność i niepodległość i suwerenność. Cieszymy się, że przysłużyliśmy się Polsce. Nasze szeregi już się wykruszają. Związek zrzesza jeszcze około 400 kombatantów i około 800 podopiecznych.

UMJ

{gallery}galerie/16_rok/WP{/gallery}