sobota, 15 czerwca, 2024

Uczniowie ZSUiS w gronie najlepszych młodych cukierników Podkarpacia

0
Uczniowie ZSUiS w gronie najlepszych młodych cukierników Podkarpacia
Udostępnij:

„EUROPEJSKA STOLICA KULTURY” to temat tegorocznego, rozegranego 14 stycznia 2015 r. w Krośnie, XII Wojewódzkiego Turnieju o tytuł Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Jego laureatem i zdobywcą III miejsca został uczeń jasielskiego ZSUiS – Sławomir Setlak.

 

W turnieju wzięli udział uczniowie klas cukierniczych ze szkół w Krośnie, Rzeszowie, Jaśle, Sanoku i Dębicy. Reprezentanci ZSUiS – uczniowie klasy 3a: Marzena Niziołek i Sławomir Setlak – zakwalifikowali się do tego współzawodnictwa wygrywając eliminacje szkolne.

Konkursowe jury, tj. przedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oraz mistrzowie w zawodzie cukiernik, oceniali nie tylko wiedzę uczestników, ale również, a może przede wszystkim, ich przygotowanie zawodowe, pomysłowość i umiejętne wykorzystanie różnorodnych materiałów i technik zdobniczych, stosowanych we współczesnym cukiernictwie. Stawką konkursowych zmagań były nie tylko ciekawe nagrody rzeczowe, ale również zwolnienie z praktycznej części egzaminu zawodowego i uzyskanie z niego oceny celującej.

Zadaniem młodych cukierników było wykonanie dekoracji tortu okolicznościowego oraz figurek marcepanowych i ciasteczek bankietowych. Ich forma i zdobnictwo miało, zgodnie z tematem Turnieju, symbolicznie przedstawiać jedno z miast, które zostało uhonorowane przez UE mianem Europejskiej Stolicy Kultury.         

Motywem pracy Sławomira Setlaka był Kraków. Wykonał on dekorację tortu w kształcie krakowskiego wianka, którego poszczególne elementy uformowane zostały z karmelu, masy ticino i plastycznej czekolady. Marcepanowe figurki przedstawiały Barbakan, Dzwon Zygmunta i Smoka Wawelskiego. Ciekawy pomysł oraz kunszt wykonania pracy, a także najwyższy wynik w teście z wiadomości zawodowych, zagwarantowały naszemu uczniowi III miejsce w Turnieju.

Druga reprezentantka ZSUiS – Marzena Niziołek za temat swojej pracy wybrała Pragę. Przygotowany przez nią z karmelu, plastycznej czekolady i masy ticino tort, to butelka wina ułożona w starej skrzyni. W swoich marcepanowych figurkach uczennica przedstawiła kojarzące się z krajem naszych południowych sąsiadów symbole – Krecika z kultowej kreskówki, samochód Skodę i słynne praskie „Tańczące Domy”. Marzena wywalczyła sobie VI miejsce.

Osiągnięcie tak wysokich wyników to wielki sukces nie tylko Marzeny i Sławka, ale również zaangażowanych w przygotowanie ich do konkursu nauczycielek – pani Ewy Zawilińskiej i Justyny Cyran.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ZSUiS

{gallery}galerie/cukiernicy{/gallery}