sobota, 3 grudnia, 2022

Udana „zrzutka” na karetkę

0
Udana „zrzutka” na karetkę
Udostępnij:

Jasielski szpital ma nową karetkę transportową. Kosztowała 240 tys. zł. Poskładały się na nią samorządy powiatu jasielskiego

Kupienie nowej karetki transportowej było koniecznością wynikającą z niewystarczającego zabezpieczenia tego typu usług przez  jasielski szpital. Dyrekcja szpitala zwróciła się do samorządów powiatu jasielskiego z prośbą o dofinansowaniem zakupu. Udało się, już korzystają z niej mieszkańcy powiatu jasielskiego.

Szpital ze środków własnych wygospodarował 75 tys. zł, miasto Jasło dołożyło 100 tys. zł a gminy powiatu: Jasło, Osiek Jasielski, Brzyska, Tarnowiec, Nowy Żmigród i Skołyszyn, przekazały łącznie ok 60 tys.

Za około 240 tys. zł kupiliśmy fiata dukato, który ma służyć do transportu chorych, głównie z zawałami i udarami, z obrażeniami ośrodkowego układu nerwowego. Ale może być też wymiennie stosowana, jako karetka systemowa, w razie awarii karetek, które już posiadamy – wyjaśnia Michał Burbelka, dyr., Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. – Nowoczesny, zgrabmy samochód, niedrogi, jak na tego typu samochody, prosto z fabryki. Odpowiednio przerobiony przez firmę, która zabudowuje tego typu pojazdy. Mam nadzieję, że posłuży długo.

Na tym dyrektor Burbelka jednak nie ma zamiaru poprzestać, już gromadzi pieniądze na zakup jeszcze jednej karetki.

Mamy zapewnienie dyrektora Centrum Zarządzania Kryzysowego działającego przy Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, że nam pomoże. Niezależnie od tego znowu będziemy prosić radnych w mieście i w gminach o dofinansowanie zakupu nowej karetki. I tak trzeba moim zdaniem postępować, tę linię będę trzymał, bo inaczej nigdy nie doczekalibyśmy się nowego sprzętu – podkreśla Burbelka.

Obecnie szpital posiada 4 karetki systemowe i dwie karetki transportowe, cały czas pracują i zużywają się. Wszędzie tam, gdzie jest trudny i długi dojazd, a do tego nakładają się wezwania, wzywany jest śmigłowiec medyczny. W razie konieczności szpital mogą wspomóc karetki z ościennych stacji pogotowia. – Wspomaga nas również państwowa strażą pożarna i policja. Niejednokrotnie jest tak, że lekarz nie jest w stanie dojść czy dojechać na miejsce wezwania i wtedy wiozą nas strażacy – dodaje Burbelka.

Ewa Wawro

 {gallery}galerie/karetka_transportowa{/gallery}

 


zdj. archiwum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj