wtorek, 18 czerwca, 2024

Przy wigilijnym stole…

0
Przy wigilijnym stole…
Udostępnij:

Już po raz dziesiąty wręczono statuetki „Mecenasa Kultury” dla firm wspierających wydarzenia kulturalne w naszym mieście, a także pięć indywidualnych Nagród Miasta Jasła w Dziedzinie Kultury, które przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego otrzymali w minioną niedzielę z rąk burmistrza miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego oraz dyrektora Jasielskiego Domu Kultury Janusza Szewczyka.

Cieszę się, że po raz kolejny możemy spotkać się w okolicznościach, które są klimatem życzeń i podziękowań dla tych, którzy tworzą jasielską kulturę, promują ją i wspierają – powiedział burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki.

W dniu 14 listopada br. Kapituła Miasta Jasła przyznała nagrody dla pięciu osób, które w sposób szczególny wyróżniają się w pracy twórczej, w upowszechnianiu i ochronie kulturalnego Jasła i regionu jasielskiego.

Uhonorowani nagrodami zostali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego: Władysław Jamer, wieloletni kronikarz Stowarzyszenia, kolejarz oraz chórzysta zespołu Echo; Mieczysław Kogut, wieloletni prezes Stowarzyszenia Animatorów Kultury, kolejarz, otrzymał nagrodę za szczególne zaangażowanie w pracy na rzecz chóru Echo i Miejskiej Orkiestry Dętej; Antoni Jodłowski – długoletni członek Jasielskiej Orkiestry Dętej, za zaangażowanie w koncertach promujących nasze miasto i region; Felicja Jałosińska za całokształt wieloletniej wybitnej działalności społecznej na rzecz kultury miasta Jasła i Jasielszczyzny oraz Wiesław Hap, za autorstwo wielu książek i artykułów o tematyce historycznej oraz wybitną pracę społeczną na rzecz kultury.

Spośród wyróżnionych głos zabrała Felicja Jałosińska: – To, że znaleźliśmy się dzisiaj tutaj możemy zawdzięczać właśnie Wam, mieszkańcom Jasła i powiatu jasielskiego. Reprezentuję Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, czyli jak sama nazwa mówi Stowarzyszenie Jasielskie miłuje wszystkich mieszkańców – mówiła Jałosińska. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazywaną pomoc. Gdyby nie Państwo, nie moglibyśmy osiągnąć dzisiejszego wyróżnienia. To Wam należą się oklaski i nasza wdzięczność. Z okazji nadchodzących świąt i Nowego Roku chciałabym życzyć Wam wszystkiego najlepszego. Przede wszystkim zdrowia, pomyślności i oby następny rok był dla Was łaskawszy – dodała.

Tytuł „Mecenasa Kultury Jasła 2013” z rąk burmistrza Andrzeja Czerneckiego i dyrektora Jasielskiego Domu Kultury Janusza Szewczyka odebrali przedstawiciele pięciu firm. Wśród nich znaleźli się:

Grupa Lotos, statuetkę odebrał Roman Kościow. – Bardzo mi miło w imieniu Grupy Lotos po raz kolejny z rzędu odbierać jakże ważną nagrodę. Cieszymy się, że jesteśmy doceniani za to, co robimy na terenie Jasła w ramach kultury. Nasze działania dotyczą również zagadnień społecznych, edukacji, sportu. Myślę, że w roku 2014 będziemy to wszystko kontynuować. Być może nawet niektóre rzeczy wzmocnimy.

PSG sp. z o.o. Oddział w Tarnowie, Mariusz Konieczny – zastępca dyrektora ds. eksploatacji – Jest mi niezmiernie miło, że mogę po raz kolejny spędzać z Państwem ten wigilijny wieczór. Gratuluję zespołu. Bardzo cieszę się, że Jasło wraca do wspaniałych tradycji muzycznych. Firma, którą mam zaszczyt reprezentować, Polska Spółka Gazownictwa, faktycznie w ostatnich miesiącach przechodzi ogromne przeobrażenia. Mam nadzieję i ze swojej strony deklaruję, że zrobię wszystko, by w przyszłym roku także zasłużyć na takie wyróżnienie – powiedział.

Sieć sklepów MPM, współwłaściciele – Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal; Polwax S.A., statuetkę odebrała Dorota Litarowicz-Becla, prokurent zarządu. – Tytuł ten sprawił nam ogromną radość i tym bardziej utwierdził nas w działaniu na rzecz lokalnej społeczności oraz firma Frogart, statuetkę odebrał właściciel Józef Nawracaj.

Podczas uroczystości odczytano list okolicznościowy, rozpoczynający się słowami francuskiego pisarza i poety Antoine DeSaint Exupery: „Im więcej dajesz, tym więcej rośniesz„. – „Działania wspierające kulturę, naukę i społeczności lokalne są ważnym elementem strategii każdej firmy liczącej się w środowisku. Gratulujemy Państwa firmie zaangażowania w życie kulturalne naszego miasta. Z przyjemnością informujemy, że otrzymali Państwo tytuł „Mecenas Kultury 2013”, w uznaniu zasług w propagowaniu kultury i nieocenioną pomoc finansową w organizacji wydarzeń artystycznych, adresowanych do mieszkańców Jasła.” List podpisał burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki i dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk.

Na zakończenie części oficjalnej ks. Zbigniew Irzyk, podkreślił jak ważne są takie spotkania – Stając tutaj, przypominamy sobie, że stanowimy jedną rodzinę… rodzinę żyjącą w tym mieście, wspólnie się wspomagającą i podążającą w tym samym kierunku, więc w stronę Boga. Jest takie hasło: tyle masz, ile dasz. To jest właśnie ta wielkość człowieka. Tyle ma, ile potrafi dać innym. Dzięki temu właśnie Mecenasi Kultury mogli stanąć dzisiaj na tej scenie, bo umieją się dzielić -powiedział. Czego Wam dzisiaj życzyć? Aby te święta pozwoliły nam na nowo odczytać prawdę, że jesteśmy dziećmi Bożymi i aby zatrzymując się nad Bożą Dzieciną, przy Bożym żłóbku odeszliśmy stamtąd w pokorze, wiedząc, że to Bóg stał się człowiekiem. Stał się więc mały, aby stać się wielkim. Pamiętajmy abyśmy zabrali stamtąd miłość, pokój i radość. A także pewność, że to wszystko co się zaczyna nie ma końca, zmienia się. Cieszcie się radością w Waszych rodzinach, miłością, zrozumieniem, zgodą. Niech też te nasze spotkania w następnym roku będą bogate w życzliwość i wzajemną zgodę. Wszystkie co najlepsze – dodał.

Oprawę muzyczną wczorajszego wieczoru zapewnił zespół Jass Brass Consort pod dyrekcją Wojtka Nowickiego. Oprócz tego na scenie pojawił się zespół pieśni i tańca Podegrodzie, prezentując program „Po kolędzie” oraz Zbyszek Wypasek.

Program poprowadzili: Janusz Szewczyk i Helena Gołębiowska.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich gości do wspólnego łamania się opłatkiem i degustacji potraw regionalnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z powiatu jasielskiego.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

Weronika Samborska