środa, 28 lutego, 2024

Uroczyste otwarcie Targowiska w Kołaczycach

0
Uroczyste otwarcie Targowiska w Kołaczycach
Udostępnij:

Wczoraj w Kołaczycach odbył się Jarmark Andrzejkowy, połączony z uroczystym otwarciem nowo powstałego targowiska mieszczącego się przy drodze powiatowej Kołaczyce-Brzyska. Wydarzenie zgromadziło tłumy mieszkańców pobliskich miejscowości.

Budowa targowiska rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku i została oddana do użytku na kilka dni przed planowanym jego zakończeniem. W ramach tej inwestycji powstało czterdzieści zadaszonych stanowisk handlowych, budynek gospodarczy wraz z toaletą i magazynem, gdzie wystawiający będą mogli przechowywać swoje wyroby, parking z uwzględnieniem miejsc dla osób niepełnosprawnych oraz miejsce z wodą źródlaną.

Mam nadzieję, że targowisko, które dzisiaj uroczyście otwieramy, będzie służyło nam wszystkim, zarówno sprzedającym, jak i kupującym – mówiła burmistrz miasta Kołaczyce, Małgorzata Salacha. Wierzę, że może nie od razu, ale za kilka lat ten targ stanie się na nowo kwitnącym miejscem – dodała.

Targ w Kołaczycach, jak podkreśla burmistrz, jest doskonałą szansą na to, by mieszkańcy małych miejscowości gminy mogli sprzedawać swoje wyroby – nie tylko żywność, ale i wspaniałe rękodzieła. Stąd też zrodził się pomysł na to, by aplikować o dofinansowanie unijne. – Złożyliśmy wniosek o środki unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który został pozytywnie rozpatrzony. Całość inwestycji to blisko 600 tys. złotych z czego 75 procent pokrywa Unia. – mówiła dalej Salacha.

Podczas uroczystego otwarcia wstęgę przecięli: mieszkaniec miasta Kołaczyce Konrad Tutro,  przewodniczący Rady Miejskiej w Kołaczycach Stanisław Dunaj, przewodniczący Zarządu Miasta Kołaczyce Franciszek Bernal oraz burmistrz miasta Kołaczyce Małgorzata Salacha.

Natomiast poświęcenia obiektu dokonał proboszcz parafii pw. św. Anny w Kołaczycach, Jan Sabat. –  Historia uczy nas, że wszystko co człowiek zbudował na opoce, czyli fundamencie jakim jest  jest dla nas Chrystus, trwa to dzisiaj. Dlatego zgromadziliśmy się tutaj, aby ten plac targowy polecić Bożej opiece i błogosławieństwu przez modlitwę i poświęcenie – mówił.

W ramach tego wydarzenia zorganizowano „Jarmark Andrzejkowy”, podczas którego na dzieci czekało szereg atrakcji: Święty Mikołaj rozdający prezenty, andrzejkowe wróżby z wosku oraz Anioły rozdające ciasteczka.

Wczorajsza uroczystość, jak i sam pomysł wybudowania targowiska przypadł do gustu przybyłym na tę uroczystość mieszkańcom miasta.

Targowisko w tym miejscu to bardzo dobry pomysł. Mam nadzieję, że będzie się on cieszył dużą frekwencją, nie tylko w dniu dzisiejszym, ale i później. Nawet jeśli targ będzie otwarty raz w tygodniu, przykładowo w sobotę, przy tak dużej liczbie sprzedających i kupujących, gdzie można kupić nie tylko warzywa i owoce prosto od rolników, będzie to strzał w dziesiątkę. Na pewno będę tutaj z chęcią przychodzić. Już dzisiaj zakupiłam pierniki świąteczne i przyprawy – mówiła mieszkanka Kołaczyc.

Nawet wystawcy, którzy przybyli na tę uroczystość z Jasła, zapewniają, że będą tutaj z chęcią przyjeżdżać. – Targ bardzo nam się podoba, świetny pomysł. Najczęściej wystawiamy się w Jaśle, ale do Kołaczyc jest blisko, więc na pewno jeszcze tutaj przyjedziemy – mówili.

Targowisko czynne będzie codziennie, do południa. Nadzór nad obiektem będzie sprawować osoba, specjalnie do tego wyznaczona przez Urząd Miasta. Osoby wystawiające, będą mogły sprzedawać swoje produkty po uiszczeniu symbolicznej kwoty. – Będzie to kwota ok. 10 zł/miesięcznie. Nie chcemy w tym wszystkim zarabiać, a służyć zarówno sprzedającym, jak i kupującym – mówiła burmistrz.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z otwarcia.

Weronika Samborska