poniedziałek, 17 czerwca, 2024

W Nowym Żmigrodzie ustalono lokalizację kilku grobów z czasów II wojny św.

0
W Nowym Żmigrodzie ustalono lokalizację kilku grobów z czasów II wojny św.
Udostępnij:

Na cmentarzu żydowskim w Nowym Żmigrodzie potwierdzono lokalizację grobu masowego jak również kilku pojedynczych mogił z czasów II Wojny Światowej. Kilka dni temu cmentarz wizytował rabin Marcin Dudek-Lewin, który zapoznał się z materiałami zgromadzonymi przez Jerzego Dębca i członków Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu oraz przeprowadził wizję lokalną mogił wojennych.

Członkowie Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu, którzy od kilku lat zajmują się czyszczeniem i renowacją cmentarza żydowskiego w Nowym Żmigrodzie zebrali odpowiedni materiał dowodowy w sprawie grobów wojennych, który zostanie przekazany do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – To dzięki ich wytężonej pracy pod kierownictwem Jerzego Dębca udało przywrócić się cmentarz do właściwego stanu i ustalić miejsca pochówku osób, które zostały zamordowane przez Niemców – mówi rabin Marcin Dudek-Lewin.

Informacja, że na żmigrodzkim kirkucie mogą znajdować się mogiły z czasów okupacji niemieckiej znana była od wielu lat z przekazów lokalnych oraz opracowań historycznych. – Towarzystwo upamiętniło już grób masowy stosowną tablicą, teraz będziemy zabiegać o uznanie mogiły za miejsce pamięci narodowej – dodaje Jerzy Dębiec.
1
Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu działa bardzo prężnie i dba o zachowanie dziedzictwa kulturowego. W tym roku planuje również otworzyć lokalne muzeum poświęcone historii Nowego Żmigrodu jak i społeczności, które w nim żyły.

Solomon