Główny konserwator przyrody spotkał się wczoraj z władzami powiatu jasielskiego. Rozmawiano o wykorzystaniu budynku byłej siedziby Straży Granicznej w Ożennej pod kątem stworzenia tam Ośrodka Edukacji Ekologicznej.
Podsekretarz stanu Andrzej Szweda – Lewandowski, główny konserwator przyrody, przyjechał do Jasła na zaproszenie Adama Pawlusia, starosty jasielskiego. Głównym tematem spotkania był zrównoważony rozwój Powiatu Jasielskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Beskidu Niskiego.
W spotkaniu, oprócz podsekretarza stanu i członków Zarządu Powiatu, uczestniczył poseł Bogdan Rzońca, przewodniczący komisji infrastruktury w Sejmie RP.
Podczas spotkania dyskutowano o wykorzystaniu budynku byłej siedziby Straży Granicznej w Ożennej pod kątem stworzenia tam Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Minister zadeklarował chęć współpracy z Zarządem Powiatu przy jego powstawaniu. Odbywać się w nim mają zajęcia z edukacji ekologicznej.
Budynek byłej siedziby Straży Granicznej w Ożennej został przejęty od Skarbu Państwa w 2007 roku.
– Powiat Jasielski posiada dokumentację adaptacji tego budynku na potrzeby Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Mieścić się w nim mają pomieszczenia edukacyjne oraz pomieszczenia mieszkalne dla uczestników kursów, przede wszystkim dla młodzieży szkolnej i ich opiekunów. Przewiduje się miejsca noclegowe dla około 50 osób – mówi starosta Adam Pawluś.
Nieruchomość położona jest w malowniczej okolicy, przy drodze wojewódzkiej nr 992 Jasło – granica państwa, w odległości kilku kilometrów do przejścia granicznego z Republiką Słowacji. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, bo jest to obszar niezwykle interesujący pod względem walorów turystycznych, etnograficznych i historycznych.
– Jest tu tak pięknie, że jeżeli raz się zobaczy okoliczne krajobrazy, będzie się często wracać w te malownicze strony, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Można tu równie dobrze skupić się na uprawianiu aktywnej turystyki kwalifikowanej, jak i poznawać walory historyczne i kulturowe regionu. Przez Ożenną przebiega niebieski szlak turystyczny w kierunku Ciechani. Sporą atrakcją są również znajdujące się w okolicy cmentarze z okresu I wojny światowej oraz bliskie sąsiedztwo Bardejowa – słowackiego miasteczka wpisanego na listę zabytków UNESCO – kontynuuje starosta – Liczymy, że w tym atrakcyjnym miejscu będą odbywać się zajęcia z edukacji ekologicznej prowadzone wspólnie z pracownikami Magurskiego Parku Narodowego.
Docelowo Ośrodek ten ma funkcjonować w ramach Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. W jego otoczeniu planuje się również utworzenie pola namiotowego i parkingu pod turystykę caravaningową.
/dr/