środa, 10 sierpnia, 2022

W trzecią rocznicę tragedii smoleńskiej

0
W trzecią rocznicę tragedii smoleńskiej
Udostępnij:

Była rodzina, przyjaciele, znajomi i przedstawiciele władz samorządowych. Była wspólna modlitwa, chwile wspomnień, kwiaty. Tak dziś rano oddano hołd ofiarom tragedii smoleńskiej pod „Golgotą Wschodu”. Na tym jednak nie koniec uroczystości.

Jasielskie obchody 3. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej rozpoczęła modlitwa przy grobie śp. senatora Stanisława Zająca. Następnie zebrani, oddający hołd ofiarom tej strasznej tragedii, złożyli kwiaty przy pomniku „Golgota Wschodu”.  

– Bardzo trudno jest wspominać ten dzień sprzed trzech laty, kiedy w drodze do Katynia, na wspaniałe jakby się wtedy wydawać mogło, uroczystości planowane w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej – mówi Alicja Zając, wdowa po śp. senatorze Stanisławie Zającu, który był jedną z ofiar tragedii pod Smoleńskiem. – Nie dolecieli. Zginęli. I dopisali nową kartę historii. Kartę tragiczną w dziejach Polski. My dzisiaj w Jaśle łączymy się z tymi wszystkim miejscami pamięci, które w ciągu tych trzech ostatnich lat powstały w Polsce i zagranicą – podkreśliła. 

O godz. 18-tej, w kościele oo. Franciszkanów  odprawiona zostanie msza św. w intencji śp. Stanisława Zająca i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Dzisiejsze uroczystości zakończy promocja książki „Kościół katolicki i Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie (1939 -1945). Spotkanie z autorem dr. Robertem Zapartem o godz. 19. w sali św. Maksymiliana przy kościele oo. Franciszkanów.

13 kwietnia ciąg dalszy. O godz. 9. msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz ofiar Katynia w kościele parafialnym w Święcanach.  O 10.30 start Biegu Pamięci senatora Stanisława Zająca (Święcany – Remiza OSP). Zakończenie biegu połączone z wręczaniem nagród zaplanowano na godz. 14. w skansenie „Karpacka Troja” w Trzcinicy.

Organizatorami obchodów rocznicowych są: Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Miasto Jasło, Gmina Jasło, OSP Święcany.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj