wtorek, 18 czerwca, 2024

Wigilijne spotkanie UTW

0
Wigilijne spotkanie UTW
Udostępnij:

By tradycji stało się za dość słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle spotkali się przy wspólnym, wigilijnym stole. Były życzenia, wspólne kolędowanie i świąteczna atmosfera.

W ramach cotygodniowych czwartkowych zajęć słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle tym razem nie było wykładów. Spotkali się przy wigilijnym stole by kultywować tradycje i integrując się przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Był tradycyjny opłatek, składanie życzeń, wspólne kolędowanie i biesiadowanie. Jak zwykle uniwersytecki chór zadbał o atmosferę spotkania. Specjalnie na tę okazje przygotował pięć mniej znanych kolęd, czym mile zaskoczył uczestników. W przerwach miedzy występami recytowano piękną polską poezję nawiązującą do świąt Bożego Narodzenia.

Jestem zbudowany tą organizacją, tym że ludzie znajdują czas i chęci, aby siebie nawzajem mobilizować, zarówno, ci, którzy to wszystko organizują, jak i słuchacze – mówi ks. Gerard Stanula, zaprzyjaźniony z jasielskim UTW od początku jego działalności. – Bo to jednak potrzeba dużo poświęcenia dużo i samozaparcia, żeby zostawić swoje obowiązki rodzinne, bo nasze babcie i dziadziowie mają przecież różne obowiązki, ale jak widać umiejąc jedno z drugim godzić. Z okazji świąt życzę rodzinom by stworzyli takie warunki, taką atmosferę w domu w czasie świąt, jaka w tej chwili panuje tutaj. Uniwersytetowi życzę by miał warunki zewnętrzne sprzyjające działalności, ojczyźnie naszej życzę spokoju i cierpliwości społeczeństwu, której nam wszystkim brakuje.

– Spotkana na naszym Uniwersytecie mają różny charakter, ale czy to są spotkania z okazji świąt czy kultywujące jakieś polskie tradycje, są to spotkania integracyjne. Wykłady są ważne i potrzebne, ale nie łączą tak, jak wspólny stół, wspólne rozmowy, a spotkana z okazji Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy mają podwójne znaczenie, wtedy szczególnie się integrujemy, bo to są polskie, chrześcijańskie tradycje – podkreśla Waleria Ćwik prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Miłą niespodzianką był spóźniony Mikołaj, którzy odwiedził biesiadujących seniorów i każdemu wręczył mały upominek.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/16_rok/wigilia_UTW_16{/gallery}