piątek, 29 marca, 2024

Zazdroszczę jasielskiemu szpitalowi wyposażenia – mówi czołowy polski chirurg

0
Zazdroszczę jasielskiemu szpitalowi wyposażenia – mówi czołowy polski chirurg
Udostępnij:

Prof. Krzysztof Bielecki, ikona polskiej chirurgii, przeprowadził w jasielskim szpitalu trzy pokazowe operacie. Już zapowiedziane są kolejne operacje z jego udziałem. Będzie także służył naszym chirurgom poradami eksperckimi. – Jestem pod dużym wrażeniem i zazdroszczę Jasłu, tak dobrze wyposażonego szpitala – podkreśla Bielecki.

Ta znamienita postać polskiej i europejskiej chirurgii, niezwykle opiniotwórczy i wysokiej klasy chirurg, gościł w Jaśle na zaproszenie dra nauk med. Szymona Niemca, ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej szpitala w Jaśle.

Prof. Bielecki jest ikoną współczesnej chirurgii, chirurgiem światowego formatu. Był długoletnim kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej w Warszawie i konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii. Jego działalność naukowa skoncentrowana jest głównie na leczeniu chirurgicznym schorzeń przewodu pokarmowego, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń jelita grubego. Jest autorem kilkuset prestiżowych publikacji prasowych, współautorem i autorem wielu podręczników, na których całe pokolenia chirurgów się wychowywały – mówi Szymon Niemiec. – To dla nas ogromny zaszczyt, tej klasy specjalista przyjechał do szpitala powiatowego i wykonał trzy, bardzo ciężkie operacje, z których jedna wykonywana była u nas po raz pierwszy. Mieliśmy możliwość obserwować, w jaki sposób powinny być wykonywane operacje przez chirurga tego poziomu. Pacjenci po operacjach czują się bardzo dobrze.

Profesor Bielecki z Podkarpaciem związany jest od początku lat 90. ub. stulecia. Dwukrotnie był przewodniczącym Podkarpackiego Oddziału Chirurgów Polskich.

Bielecki 1 Nie miałem wątpliwości, że przyjeżdżając do Jasła spotkam dobrze przygotowany i dobrze pracujący szpital – podkreśla prof. Krzysztof Bielecki. – Organizacja była sprawna, znakomici anestezjolodzy, świetne instrumentariuszki, asysta lekarzy, dobrze przygotowani chorzy. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Wykorzystanie techniki staplerowej, znakomitych środków do miejscowej hemostazy chirurgicznej, typu nóż harmoniczny – to wszytko w tym szpitalu jest, a ja tego w szpitalu warszawskim nie mam.

Profesor podkreśla także fakt, że szpital powiatowy w Jaśle ma oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej, co na dzień dzisiejszy, w kryzysie dostępności do opieki onkologicznej, jest szczególnie istotne i ważne.

– Wykształcenie lekarzy, usprzętowienie oddziału, bloku operacyjnego i szpitala, pozwala twierdzić, że opieka onkologiczna jest tu dobra. Dodatkowo szpital posiada możliwości akredytacyjne, czyli kształcenia nowych lekarzy w chirurgii onkologicznej. To dodatkowy, bardzo prestiżowy punkt – podkreśla Bielecki. – Zazdroszczę takiego szpitala, zarówno pod względem wyposażenia, jak i organizacji pracy. Tutaj pacjent może się czuć bezpiecznie. W taki szpital można i należy inwestować, bo to zaowocuje przede wszystkim bezpieczeństwem chorego.

Kolejne  planowane z udziałem prof. Bieleckiego operacje mają być przeprowadzone w czerwcu.

– Zwróciłem się z prośbą do pana profesora o nawiązanie stałej współpracy konsultacyjnej dla Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej i przeprowadzania w przyszłości kolejnych sesji operacyjnych. Liczymy również na to, że pan profesor będzie nam służył doradą ekspercką – mówi Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Już wkrótce opublikujemy wywiad z prof. Krzysztofem Bieleckim, w którym wypowiada się m.in. o odpowiedzialności i etyce lekarza oraz o postępującej dehumanizacji polskiej służby zdrowia.

Ewa Wawro