poniedziałek, 15 lipca, 2024

0
Udostępnij:

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy „Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny – 15 lat spotkań z literaturą”. Jubileuszowa edycja Festiwalu stała się okazją do ukazania odbiorcom działań kulturalnych, literackich i regionalnych jakie miały miejsce na przestrzeni piętnastu lat jego trwania. Przypadający w 2020 roku rocznicowy Festiwal ze względu na pandemię COVID-19 mógł być zrealizowany dopiero w tym roku.  

Początkowo odbywał się pod nazwą „Festiwal Poezji i Prozy”, w ramach projektu „Twórcy i Słowa – jasielskie spotkania z literaturą”. Pierwszy w 2006 roku nosił nazwę „Wiersz traci pamięć za rogiem ulicy…”, zakończony koncertem „Zbłąkany list” Agnieszki Chrzanowskiej – piosenkarki, kompozytorki i aktorki, związanej z „Piwnicą pod Baranami”.  Dopiero dziesiąta jubileuszowa edycja Festiwalu przyjęła nazwę – „Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny”.

Jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Jaśle, prezentuje najciekawsze wydarzenia literackie w kontekście kultury współczesnej. Każda edycja to kolejna odsłona niepowtarzalnych spotkań z udziałem współczesnych twórców literatury polskiej – pisarzy, poetów, krytyków i tłumaczy. Jego celem jest pobudzanie do czytelnictwa poprzez promowanie wartościowej współczesnej literatury i zwracanie uwagi na ważne zjawiska, jakie zachodzą w kulturze. Dla miłośników dobrej książki Festiwale zawsze stawały się okazją do spotkań z autorami bestsellerów, laureatami nagród z dziedziny literatury, znalezienia literackich inspiracji, albo po prostu spotkań ze swoimi ulubionymi twórcami, bliższego z nimi poznania i  rozmowy.

Festiwalowe wydarzenia adresowane były również do najmłodszych. Dzieci miały okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami,  brały udział w warsztatach plastycznych, filmu animowanego, muzyczno-literackich, językowych i książki obrazkowej. W programach Festiwalu znalazły się projekcje filmów, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, oraz spotkania z ich twórcami. Na koncertach publiczność oklaskiwała m.in.: Beatę Rybotycką, Leszka Długosza, Czesława Mozila, Basię Stępniak-Wilk, Jacka Wójcickiego czy wywodzący się z Jasła zespół  Kremlowskie Kuranty. O bogactwie festiwalowych imprez świadczą zaprezentowane na wystawie afisze z programami wybranych edycji. Szczególnie cenne są dla nas plakaty z autografami twórców spotkań, bo z pewnością dla Biblioteki jak i naszych Czytelników stanowią wyjątkową wartość sentymentalną.

Na wystawę składają się plakaty i afisze promujące poszczególne  wydarzenia, pozyskane z Dokumentów Życia Społecznego, które gromadzi, opracowuje i przechowuje Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Wystawa czynna listopad – grudzień 2021 r. w holu MBP w Jaśle, ul Kołłątaja 1, w godzinach otwarcia Biblioteki.

MBP w Jaśle