czwartek, 18 lipca, 2024

„De gustibus – rzecz o kiczu” – wystawa w MBP w Jaśle

0
„De gustibus – rzecz o kiczu” – wystawa w MBP w Jaśle
Udostępnij:

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „De gustibus – rzecz o kiczu”. Kicz jest wszechobecny, obcujemy z nim na co dzień, tyko nie zawsze mamy świadomość jego istnienia. Niniejsza wystawa prezentuje wybrane sfery życia, gdzie jest obecny.

Nie ma obszaru kultury masowej bez kiczu. To pojęcie oznaczające tandetę, podróbkę, zły gust, komercję.

Teoretycy kultury tacy jak m.in. Clement Greenberg i Theodore Adorno, przeciwstawiali awangardę gustom społeczeństwa konsumpcyjnego, a kicz wiązali z kategoriami etycznymi i estetycznymi w kontekście krytyki kultury masowej.

Kicz jest narzędziem reżyserów, którzy posługują się nim np. poprzez zamierzoną deformację ciała, aby oswoić lęk widza. Należy zatem przyznać rację Umberto Eco, który oskarża złe dzieło sztuki, roszczące sobie prawa do miana arcydzieła, tylko dlatego, że wywołuje emocje. Posługiwał się nim Andy Warhol, widząc w produktach kultury masowej tworzywo własnych prac.

W kiczu przeraża jego nierzetelność i sięganie w sferę sacrum, odbierając jej należny szacunek. Jakie usprawiedliwienie ma bowiem kicz, który z pięknej Walerii Łukianowej robi żywą replikę lalki Barbie.

Portrety Giovanniego Boldini, ogrodowe krasnale, hotel Madonna Inn to tylko niektóre przykłady, obecne na naszej wystawie. Spróbujmy więc po jej obejrzeniu rozejrzeć się dookoła i dostrzegając kicz uświadomić sobie jego obecność.

Wystawa będzie prezentowana od 4 lutego do 31 marca 2014 r. w holu MBP, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

MBP w Jaśle