sobota, 15 czerwca, 2024

Jasielscy numizmatycy w 650. rocznicę swojego miasta

0
Jasielscy numizmatycy w 650. rocznicę swojego miasta
Udostępnij:

Jasielscy numizmatycy serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy zorganizowanej z okazji 650 lecia nadania Jasłu praw miejskich. Wystawa prezentująca zbiory związane z Jasłem zostanie otwarta 13 sierpnia w Urzędzie Miasta w Jaśle o godz. 13.

 – Jednym z zadań statutowych Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego jest kolekcjonerstwo. Na wystawie prezentować będziemy okolicznościowe medale, pamiątkowe żetony, banknoty, jubileuszowe kartki-korespondentki z okolicznościowym datownikiem oraz znaczki pocztowe jubileuszowe. Wszystkie te przedmioty zawierają w sobie historię Jasła i wydarzeń, które nie tylko obejmują samo miasto, ale też otaczający miasto powiat – podkreśla Zbigniew Pięta, wiceprezes Zarządu Oddziału P.T.N im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle.

 Wydarzeniami upamiętniającymi historię Jasła są m.in.: Jubileusz 100-lecia Klasztoru Sióstr Wizytek w Jaśle 1903-2003, medal nadania „Honorowego Obywatela Miasta Jasła” św. Janowi Pawłowi II, odznaczenia z manewrów cesarskich z 1900 r. które osobiście wizytował Cesarz Franciszek Józef I. Na wystawie zobaczyć będzie można również okolicznościowe medale: medal z koronacji figury Matki Bożej Saletyńskiej-Dębowiec 1996 r., medal patrona Miasta Jasła z Św. Antonim Padewskim. Warto również zobaczyć piękny żeton obrazujący pozostałości zamczyska na górze Golesz w Krajowicach z herbem Królewskiego Miasta Jasła z roku 1365.

Jasielscy numizmatycy/ UMJ