wtorek, 27 lutego, 2024

Już wkrótce VIII Festiwal Poezji i Prozy

0
Już wkrótce VIII Festiwal Poezji i Prozy
Udostępnij:

Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na VIII Festiwal Poezji i Prozy, który rozpocznie się 16 września, a zakończy 27 września 2013 r. W programie znajdą się spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży,  projekcje filmowe, koncerty piosenki poetyckiej oraz specjalnie przygotowany na tę okazję preformance „Dialog trzech sztuk”.  Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu jest bezpłatny.  Festiwal dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zainteresowanych polską literaturą współczesną zapraszamy na szereg wydarzeń prezentujących różne formy twórczości literackiej. Odbędzie się spotkanie z Andrzejem  Franaszkiem,  literaturoznawcą i krytykiem literackim, autorem książki „Miłosz. Biografia”, laureatem nagrody im. Kościelskich. Promując literackie debiuty, zaproszono Zośkę Papużankę, nominowaną do Paszportu Polityki w 2012 r. za książkę „Szopka”. Zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego „Gugara”, opowiadającego o ludzie Ewenków z Syberii, którego współtwórcą jest Andrzej Dybczak, autor książki pod tym samym tytułem.

Nowoczesnym formom poezji poświęcone będzie spotkanie autorskie z „ojcem” polskiej poezji cybernetycznej Romanem Bromboszczem, który zajmuje się sztuką intermedialną i komputerową, reinterpretując różne poetyki awangardowe i naukę, w tym filozofię i cybernetykę. W tym nurcie znajdzie się też performance „Dialog trzech sztuk: poezji, muzyki i sztuk wizualnych”, spotkanie grupy Crossover z Krakowa oraz młodych poetów i twórców z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych „Wschód”. Grupa zaprezentuje swoje wiersze improwizowane muzyką DJów oraz wizualizacjami zapraszając do aktywnego udziału publiczność.

Do dzieci i młodzieży adresowane są pobudzające do kreatywności cykle warsztatów. Odbędą się dwudniowe warsztaty Emultipoetry moderowane przez Michała Zabłockiego,  wykorzystujące nowe media w twórczości np. pisanie wierszy na czacie. Zaplanowane są  warsztaty filmu animowanego „Mój literacki bohater” prowadzone przez Anielę Lubieniecką, scenarzystkę i animatorkę, współpracującą z telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Efektem warsztatów będzie film o ulubionej postaci literackiej. Starając się łączyć tradycję z nowoczesnością dzieci zostaną zaproszone na projekcje bajek ze starego projektora. Do najmłodszych  adresowany jest „dzień z Anią Brodą”, autorką tekstów i kołysanek, która poprowadzi warsztaty muzyczno-literackie „Muzyczne zabawy z literaturą” i nauczy jak bawić się muzyką i słowem. Odbędzie się również minikoncert Ani Brody, która zaśpiewa znane wiersze dla dzieci napisane przez polskich poetów.

Jak co roku zapraszamy na koncert piosenki poetyckiej, tym razem  w wykonaniu Czesława Mozila. Artysta zaprezentuje utwory z albumu „Debiut” , które powstały na czacie w trakcie spotkań użytkowników portalu Multipoezja. Ilość miejsc na koncert ograniczona, bezpłatne bilety wstępu do odebrania w Czytelni Głównej MBP w Jaśle od 17 września 2013 r.

Szczegółowe informacje o programie na stronie  www.mbp.jaslo.pl

Partnerem VIII Festiwalu Poezji i Prozy jest Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz między innymi portal: twojejaslo.pl.

MBP w Jaśle