Redakcja portalu Twoje Jasło nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w dziale "Z prawa i z lewa". Poszczególne wypowiedzi są prywatnymi opiniami osób podpisanych pod tekstami.

Klub Ludzi z Pasją JDK zaprasza: tarnowieckie kapliczki

175

„Bramy Duszy. Kapliczki, krzyże i figury przydrożne gminy Tarnowiec” to temat spotkania z Żanetą Groborz-Mazanek w Klubie Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury, zaplanowanego na 28 września br. o godz. 17. Wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona.

Gość klubu – miłośniczka kapliczek Żaneta Groborz-Mazanek – podzieli się swoją pasją z przybyłymi. Zwróci uwagę na charakterystyczne dla kultury ludowej obiekty tzw. małej architektury, należące do obiektów kultu religijnego, takie jak: przydrożne kapliczki, krzyże i figury świętych. Omówi typy kapliczek, ich genezę, historię i funkcję w przestrzeni sacrum i profanum oraz specyfikę kapliczek gminy Tarnowiec, znanych zainteresowanym tematem bywalcom JDK z wycieczek z przewodnikiem, organizowanych w ramach Klubu Kulturalno-Turystycznego.

Żaneta Groborz Mazanek ukończyła wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie i Historię Sztuki na UJ. Małą architekturą sakralną gminy Tarnowiec zafascynowała się odwiedzając rodzinne strony swoich dziadków. W 2002 roku wydała opracowanie „Kapliczki, krzyże i figury przydrożne gminy Tarnowiec”.

***

Uczestnicy spotkania zobowiązani będą do zachowania aktualnych rozporządzeń sanitarno-epidemiologicznych, wydawanych w związku z ogłoszoną przez rząd RP epidemią. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej JDK w zakładce „Procedury bezpieczeństwa w Jasielskim Domu Kultury w okresie epidemii koronawirusa covid-19”.

(jdk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj