poniedziałek, 4 marca, 2024

Marta Wachel – Opowieści woskiem pachnące

0
Marta Wachel – Opowieści woskiem pachnące
Udostępnij:

Od 10 czerwca do końca lipca 2020 r. w Izbie Muzealnej – Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie można zwiedzać wystawę Marty Wachel pt. „Opowieści woskiem pachnące”.

Marta Wachel
– pochodzi z Nowej Dęby, jednak podążając za głosem serca swój los związała z Jasłem, gdzie mieszka, pracuje i tworzy. Artystka porusza się bardzo sprawnie w dwóch pozornie odległych i niezależnych obszarach – ikona i batik. I choć obie dyscypliny zdają się być całkowicie odmienne, nadaje im swój niepowtarzalny i indywidualny charakter. Sztuki pisania ikon uczyła się na warsztatach (WDK Rzeszów) i wciąż ją doskonali na zajęciach grupy malarskiej „45+”. Jej drugą miłością jest batik, technika polegająca na nakładaniu wosku i barwieniu tkaniny. Obie, wymagają niezwykłej sprawności warsztatowej. Jednak wyjątkowość prac jaślanki polega na balansowaniu, pomiędzy sztuką naiwną a średniowiecznymi artefaktami.
Twórczo związana jest z Jasielskim Domem Kultury, gdzie od 2015 roku uczestniczy w zajęciach Grupy Malarskiej 45+ pod opieką Anny Brożyny.

 Udział w wystawach:

– Wystawa zbiorowa „Mozaika kobiecych pasji„- JDK (2019)
– Czasowa wystawa batiku – JDK (2019)
– Wystawa pokonkursowa –  Miejsko-Gminny Dom Kultury w Głogowie Małopolskim (2019),
III nagroda w IX Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej „Patrząc i Widząc” za pracę „Pieta” i cykl prac.

MRJ