wtorek, 18 czerwca, 2024

Mistrzowie mówią

0
Udostępnij:

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy „Mistrzowie mówią. Jasielscy malarze cz. 2”

Wystawa prezentuje sylwetki żyjących malarzy, którzy tu się urodzili, mieszkają i tworzą w Jaśle bądź są z nim związani emocjonalnie.

Artyści wywodzący się z Jasła pokazują swoje prace w dużych ośrodkach kultury w kraju i za granicą. Biorą udział w sympozjach naukowych, plenerach, wystawach krajowych i międzynarodowych, pokazując prace zawsze wysokiej próby.

Kluczowe znaczenie dla społeczności lokalnej i życia kulturalnego Jasła ma Nieformalne Stowarzyszenie Jasielskich Plastyków „Plaja”, których macierz znajduje się w prywatnej galerii sztuki MalGaleria2, prowadzonej przez Małgorzatę Joannę Samborską i Bogdana Samborskiego.

W niedalekim Cieklinie znaleźli swoją przystań Iga Brej-Kozon i Bogdan Kozon (Pracownia Ceramiki Artystycznej Bi). Można do nich zajrzeć by kupić obraz czy ceramicznego anioła.

Fotografie prezentowanych obrazów, pokazują różnorodność technik malarskich od tradycyjnych po metafizyczną abstrakcję oraz sposób patrzenia na świat, sztukę, miasto, architekturę, przyrodę, człowieka.

W malarską formę wplatane są inne elementy artystycznego wyrazu. Zwykle w nich zachwyca detal, faktura, indywidualny dialog ze światem czy sposób pokazania współczesnego człowieka. Często zabierają głos w sprawach społecznie dla nich ważnych bezpośrednio lub przez wyrafinowaną symbolikę.

Wystawa pokazuje, że środowisko jasielskich artystów jest wciąż prężne. I nawet jeśli nie tworzą w Jaśle, zawsze pamiętają o mieście, w którym są ukorzenieni.

Wystawę można obejrzeć od 15 lipca do 15 września 2018 r., w MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

MBP Jasło