poniedziałek, 4 marca, 2024

Teatralna kultura lwowska i europejska

0
Teatralna kultura lwowska i europejska
Udostępnij:

Jasielski Dom Kultury zaprasza na 33. spotkanie z cyklu „Studnia Kulturalna JDK” (11 lutego, godz. 17.00), którego gościem będzie Jarosław Fedoryszyn, wysokiej klasy aktor oraz dyrektor naczelny i artystyczny Teatru „Woskresininia” we Lwowie.
Teatr „Woskresininia” gościł już w Jaśle w 2011 roku na Festiwalu Letnich Teatrów Ulicznych. Intrygująca scenografia, wysoki walor sztuki aktorskiej, widowiskowy spacer na szczudłach, siłacze, marsz gladiatorów, aktorzy posypani białymi płatkami z wiśniowych drzew, ogień i dym – to tylko niektóre z efektów spektaklu „Wiśniowy Sad” wg Antoniego Czechowa podziwianych przez licznie zgromadzoną publiczność na jasielskim rynku w gorący letni wieczór.

Podczas III Jesiennych Spotkań z Teatrem swoim wysublimowanym obrazem, ruchem, niepowtarzalną scenografią, wielogłosowym śpiewem i kostiumami zachwyciło publiczność przedstawienie „Hiob” wg sztuki Karola Wojtyły.

Oba spektakle są dziełem lwowskiego mistrza reżyserii Jarosława Fedoryszyna, który odsłoni przed uczestnikami studni kulisy lwowskiej i europejskiej kultury teatralnej.

Jarosław Fedoryszyn jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Złoty Lew”. W 1976 roku ukończył Instytut Teatralny im. Iwona Kotloriewskiego w Charkowie. Jest absolwentem Moskiewskiego Instytutu Sztuki Teatralnej – GITIS (1990 r.) i warszawskiej Cinema School (1991 r.) w klasie Krzysztofa Zanussiego.

Reżyser spektakli na Ukrainie, w Polsce, Rosji i Anglii. Inscenizator licznych ukraińskich festiwali teatrów ulicznych i widowisk poświęconych ważnym wydarzeniom Lwowa. Aktywny uczestnik lwowskiego życia kulturalnego i konsultant lokalnych i rządowych służb w sektorze kultury. Wyróżniony przez prezydenta Juszczenkę tytułem zasłużonego działacza sztuki Ukrainy.

Założony w 1990 roku eksperymentalny „Teatr Woskresininia” pod przewodnictwem Jarosława Fedoryszyna w ciągu swojego 20-letniego istnienia zaprezentował spektakle na międzynarodowych festiwalach między innymi w Krakowie, Szczecinie, Warszawie, Edynburgu, Lublanie, Mariborze, Holzminden, Archangielsku, Kairze, Bratysławie, Moskwie, Seulu, Pradze i Teheranie. Wszystkie spektakle mają własny niepowtarzalny charakter, są efektowne i prezentują wysoki kunszt sztuki aktorskiej.

Elżbieta Ruszała