środa, 17 kwietnia, 2024

X Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2013

0
X Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2013
Udostępnij:

Informacje dotyczące organizacji X Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat Trzcinica 2013

 

Organizatorzy Festiwalu:

  1. 1.Gmina Jasło
  2. 2.Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy
  3. 3. Zespół Szkół w Trzcinicy
  4. 4.Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy
  5. 5.Sołectwo Trzcinica

 

Skład jury:

Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog

Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog

Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf

Jerzy Dynia – etnomuzykolog

Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta

prowadzący: Bartłomiej Koszarek

Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. Popisy oceniają profesjonaliści – uznani etnomuzykolodzy. Na festiwalowej scenie występowały już, oprócz kapel polskich, ludowe zespoły z Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Albanii.

W niedzielę 14 lipca od godz. 1300 będą prezentowały swoje programy kapele polskie i zagraniczne. Wystąpią między innymi kapele: Kamfinioki, Kapela Jaśka Kubika, , Bukowianie, Kapela Ludowa Jan Malisz i Dzieci, Młoda Harta, Warzanie, Gorce, Raslavice i Gurolsko Muzyka SPIŠ ze Słowacji, Gurolsko Kapela Bukóń z Czech.

Wszystkie zespoły będą brać udział w konkursie i walczyć o statuetkę „Karpackiego Grajka”. Imprezie muzycznej zawsze towarzyszą wystawa i targi sztuki ludowej. Smakowitą „atrakcją” festiwalu jest tradycyjne chłopskie jadło.

W tym roku nastąpiła zmiana miejsca festiwalu. Nowe miejsce to STADION PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W TRZCINICY – DAWNA SZKOŁA ROLNICZA.

UGJ