wtorek, 31 stycznia, 2023

XIV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

0
Udostępnij:

W niedzielę 9 lipca rozpocznie się w Trzcinicy XIV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat. Swoje programy będą prezentowały kapele polskie i zagraniczne. Powalczą o statuetkę „Karpackiego Grajka”.

Wystąpią między innymi kapele: Program Festiwalu: Muzyka Regionalnego Zespołu Jurkowianie z Jurkowa, Muzyka Błankowiany z Piwnicznej Zdroju,Kapela Ludowa Tarnowcoki z Tarnowca, Kapela Ludowa Na Drabyni z Ukrainy, Kapela Ludowa Gorcanie z Niedźwiedzia, Kapela Ludowa Gajdosze od Jablonkva z Czech, Kapela Ludowa Młoda Harta z Harty, Kapela Ludowa ze Słowacji, Kapela ZPiT Dolina Dunajca z Nowego Sącza, Dziecięca Kapela Ludowa z Rumunii.

Wszystkie kapele będą brać udział w konkursie i walczyć o statuetkę „Karpackiego Grajka”.

Organizatorami Festiwali są: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy, Stowarzyszenie Trzcinica Razem.

Skład jury:

Aleksandra Szurmiak- Bogucka- etnomuzykolog
Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog
Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf
Jerzy Dynia – etnomuzykolog
Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta

prowadzący: Stanisław Łukaszczyk

Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. Popisy oceniają profesjonaliści – uznani etnomuzykolodzy. Na festiwalowej scenie występowały już, oprócz kapel polskich, ludowe zespoły z Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Albanii.

W niedzielę 9 lipca od godz. 14:00 będą prezentowały swoje programy kapele polskie i zagraniczne. Wystąpią między innymi kapele: Program Festiwalu:

Muzyka Regionalnego Zespołu Jurkowianie z Jurkowa, Muzyka Błankowiany z Piwnicznej Zdroju, Kapela Ludowa Tarnowcoki z Tarnowca, Kapela Ludowa Na Drabyni z Ukrainy, Kapela Ludowa Gorcanie z Niedźwiedzia, Kapela Ludowa Gajdosze od Jablonkva z Czech, Kapela Ludowa Młoda Harta z Harty, Kapela Ludowa ze Słowacji, Kapela ZPiT Dolina Dunajca z Nowego Sącza, Dziecięca Kapela Ludowa z Rumunii.

Wszystkie kapele będą brać udział w konkursie i walczyć o statuetkę „Karpackiego Grajka”.

Poza konkursem na festiwalowej scenie zaprezentują się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kulturyw Jaśle tj. Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie wraz z Kapelą i Kapela Ludowa Trzcinicoki oraz gościnnie Zespół Pieśni i Tańca Dolina Dunajca z Nowego Sącza.

Imprezie muzycznej zawsze towarzyszą wystawa i targi sztuki ludowej. Smakowitą „atrakcją” festiwalu jest tradycyjne chłopskie jadło.

Miejsce Festiwalu to stadion przy starym kościele w Trzcinicy.

Organizatorzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj