piątek, 24 maja, 2024

Zofia Stryjeńska – ambasadorka słowiańszczyzny

0
Udostępnij:

DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprasza na rozmowę o książce Angeliki Kuźniak „Stryjeńska: diabli nadali”.

Zofia Stryjeńska – malarka i ilustratorka jest barwną postacią dwudziestolecia międzywojennego. – Jej na wskroś indywidualna i nowoczesna sztuka atakowała widza swą dynamiką, zaskakiwała żywotnością (…) – czytamy we wstępie Marii Grońskiej do albumu o artystce. Cykl mitologiczny „Bożki słowiańskie”, powołujący na nowo do życia Radogosta, Trygława, Pogodę i in. jest jednym z najbardziej efektownych dzieł promujących słowiańszczyznę.

Bogaty życiorys i skomplikowany związek z Karolem Stryjeńskim był dla A. Kuźniak atrakcyjnym materiałem do stworzenia niebanalnej opowieści.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Spotkanie odbędzie się 17 października (poniedziałek) 2016, o godz. 16.00 w Strefie Innowacji MBP w Jaśle (ul. Kołłątaja 1).

MBP w Jaśle