wtorek, 18 czerwca, 2024

Tragikomedia życia – VIII Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle

0
Tragikomedia życia – VIII Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle
Udostępnij:

„Życie: Trzy wersje” Yasminy Rezy, to drugi spektakl zaproponowany teatromanom przez Jasielski Dom Kultury w ramach VIII Jesiennych Spotkań z Teatrem. Ta świetna tragikomedia – w znakomitym wykonaniu – została wystawiona w środowy wieczór 12 bm.

Zgodnie z tytułem sztuka przedstawia trzy wersje tego samego zdarzenia: towarzyskiego spotkania dwóch małżeństw. Będący „szychą” w bliżej nieokreślonym instytucie astronomicznym Hubert Finidori, razem ze swoją połowicą Inez, wpada z wizytą do domu młodszego kolegi z pracy – Henryka (na którego karierę zawodową może mieć spory wpływ) i jego pięknej żony Soni. Goście przychodzą o dzień wcześniej niż gospodarze się spodziewali. Gospodarze nie są uszczęśliwieni, ale wpuszczają gości, bo tak wypada. Lodówka jest prawie pusta, na szczęście barek nieźle zaopatrzony w wino. Przy tanich ciasteczkach, serkach smakowych i winie (z marudzącym w sypialni 6-letnim synkiem Henryka i Soni) rozgrywają się trzy kolejne sceny – rozmowy. Ich ładunek emocjonalny jest różny, ale każda zaczyna się uprzejmie, a wszyscy starają się być dla siebie nawzajem bardzo mili. W pewnym momencie gość – jakby mimochodem – wspomina, że artykuł naukowy, podobny do tego, nad którym gospodarz pracuje od trzech lat, właśnie przeczytał w internecie. Stawia to w niezręcznej sytuacji gospodarzy i zakłóca sielską atmosferę. Z czasem kolejni uczestnicy spotkania nie mogą się powstrzymać od drobnych uszczypliwości, które w końcu – zależnie od okoliczności zewnętrznych (wrzaski dziecka, docinki współmałżonków, umizgi podstarzałego gościa do pani domu itp.) i siły charakterów poszczególnych osób – przeradzają się w jawną, bądź bardziej lub mniej skrywaną niechęć i wręcz agresję.

Całość była przezabawna, ale jednocześnie skłaniająca do refleksji. Wywołujące szczery śmiech epizody były może nieco przerysowane, ale nie aż tak, żeby nie dostrzec w nich sytuacji znanych z naszego codziennego życia. Autorka sztuki i świetnie odgrywający swoje role aktorzy zmusili nas więc do śmiechu z samych siebie, odsłaniając przez sceniczne postaci najróżniejsze kompleksy i przywary, których nie brakuje ani nikomu z nas, ani naszym kolegom, przyjaciołom i znajomym.

W sztuce wyreżyserowanej przez Jerzego Schejbala wystąpili: Olga Sawicka, Martyna Trawczyńska, Sławomir Pacek i Jerzy Schejbal.

Na spektakl, wystawiony w ramach kolejnych spotkań teatralnych w Jaśle, których partnerami są: Miasto Jasło, Grupa LOTOS oraz PGNiG zaprosiła widzów Helena Gołębiowska, zastępca dyrektora JDK.

Kolejne przedstawienia w ramach VIII Jesiennych Spotkań Teatralnych to: „Lilka, cud miłości” (24 października, poniedziałek), „Testosteron” (28 października, piątek), „Zemsta” (3 listopada, czwartek), „Di, Viv, i Rose” (17 listopada, czwartek) oraz balet „Don Kichot” (2 grudnia, piątek). Na wszystkie zaprasza Jasielskie Dom Kultury.

JDK – st