sobota, 15 czerwca, 2024

Narodowe Czytanie „Lalki” Prusa na jasielskim Rynku

0
Narodowe Czytanie „Lalki” Prusa na jasielskim Rynku
Udostępnij:

W piątek, 4 września, na jasielskim Rynku samorządowcy i młodzież z jasielskich szkół czytali fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Wszystko za sprawą IV edycji „Narodowego Czytania”, pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle i Powiatowe Centrum MOC WOLONTARIATU w Jaśle zorganizowały na jasielskim Rynku „Narodowe Czytanie. Lalka”. Tym samym Powiat Jasielski włączył się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, która w tym roku poświęcona była twórczości wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

Bohaterami dzisiejszego jasielskiego „Narodowego Czytania” byli samorządowcy, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielali się w role bohaterów „Lalki”. Zanim jednak pojawili się na scenie, Bożena Gogosz, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, przybliżyła zebranym sylwetkę i twórczość Bolesława Prusa.

Następnie na scenie wystąpili przedstawiciele władz samorządowych i uczniowie jasielskich szkół. Starostwo Powiatowe w Jaśle reprezentowali: starosta jasielski Franciszek Miśkowicz, członek Zarządu Powiatu Jan Urban oraz radna Rady Powiatu w Jaśle Bożena Macek – Lubaś. Przedstawiciele Powiatowego Centrum MOC WOLONTARIATU przygotowali scenki z „Lalki”, prezentując publiczności swój talent aktorski.

W trakcie trwania „Narodowego Czytania” zgromadzonym na jasielskim Rynku były rozdawane cytaty z „Lalki”. Ci, którzy przynieśli książki, mogli przybić w nich pamiątkową pieczęć, przygotowaną specjalnie na tę akcję przez Kancelarię Prezydenta RP. W programie imprezy znalazł się również mini konkurs ze znajomości twórczości Prusa. Uczestnicy akcji mogli także za pomocą czytnika kodów QR w telefonach odczytać cytaty z „Lalki”, rozmieszczone wokół Rynku.

Starostwo Powiatowe