środa, 28 lutego, 2024

Kolędowanie w JDK

0
Kolędowanie w JDK
Udostępnij:

– Boże Narodzenie można przedstawiać na różny sposób: przez prozę, wiersz, powieść, budowanie szopek, a także śpiewanie kolęd i pastorałek. Cieszy fakt, że od 21 lat Jasielski Dom Kultury umożliwia młodym artystom przedstawienie – poprzez śpiew kolęd i pastorałek – przyjścia na świat Syna Bożego Jezusa Chrystusa – powiedział ks. dziekan Zbigniew Irzyk podczas uroczystego koncertu laureatów XXI Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”. Gala finałowa, w której udział wzięli nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy tegorocznej edycji odbyła się 9 stycznia br. w JDK.

Bogaty w tradycje przegląd od samego początku gromadzi sporą rzeszę młodych talentów wokalnych. W tym roku do udziału w nim przystąpiło ponad 130 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Podkarpacia oraz Małopolski. Konkurs, jak co roku poprzedziły eliminacje wstępne, które odbyły się 14 i 18 grudnia 2015 r. W pierwszym terminie na jasielskiej scenie zaprezentowały się przedszkolaki, które oceniało jury w składzie: Jolanta Jaracz, nauczyciel muzyki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego, Elwira Szpak, muzyk, nauczyciel w Państwowej i Prywatnej Szkole Muzycznej w Jaśle oraz Alicja Szulc, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle. Natomiast występom grup starszych przysłuchiwali się: Zofia Stopińska, dziennikarz muzyczny Radia Rzeszów, Jerzy Dynia, redaktor muzyczny Telewizji Polskiej Oddział w Rzeszowie oraz Izabela Mytnik, wokalistka, trener wokalny.

Celem konkursu jest podtrzymywanie i dokumentowanie polskiej tradycji kolędowania. To jedyny na taką skalę w województwie podkarpackim przegląd, którego zadaniem jest  ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie znanych i przypominanie zapomnianych polskich kolęd i pastorałek. – Kolędy i pastorałki to melodie, które są najlepiej znane. Ale, jak widać co roku wykonawcy zaskakują nas nowymi pastorałkami i nowymi aranżacjami. Serdecznie dziękuję młodym artystom i opiekunom, którzy ich przygotowują, bo to dzięki ich pracy mamy możliwość posłuchać tych nowych wykonań. Gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale również tym, którzy podejmują się śpiewania pastorałek. To przepiękna tradycja i mam nadzieję, że dzięki wam nigdy nie zaniknie – powiedział Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, dziękując również organizatorom i sponsorom wydarzenia. 

Po występach przyszedł czas na wręczenie nagród pieniężnych i rzeczowych, ufundowanych przez Sieć Sklepów MPM, długoletniego partnera Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”. Wręczali je zwycięzcom: Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, ks. dziekan Zbigniew Irzyk, Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal, właściciele sklepów MPM oraz Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. 

Anioły upamiętniające wydarzenie otrzymali z rąk Janusza Szewczyka ci, którzy aktywnie wspierają Konkurs: senator RP Alicja Zając, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, fundatorzy nagród  Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal oraz ks. Zbigniew Irzyk. Półtoragodzinny koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem kolęd.

Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” organizowany przez Jasielski Dom Kultury odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła oraz księdza dziekana Dekanatu Jasło – Wschód. Partnerem wydarzenia jest jasielska Sieć Sklepów MPM.

JDK

{gallery}galerie/16_rok/kantyczki{/gallery}