poniedziałek, 6 lutego, 2023

Święto Kultury Ziemi Skołyszyńskiej

0
Święto Kultury Ziemi Skołyszyńskiej
Udostępnij:

W niedzielę, 10 sierpnia przy stadionie sportowym w Skołyszynie odbyła się już kolejna edycja wydarzenia zorganizowanego w ramach „Święta Kultury Ziemi Skołyszyńskiej”.

Podczas imprezy publiczność podziwiała liczne wystawy z rękodziełem lokalnych artystów oraz kiermasz ginących już zawodów. Mieszkańcy mogli nauczyć się także wyplatać wiklinę, podglądnąć pracę kowala, czy garncarza. Organizatorzy wczorajszej imprezy z myślą o najmłodszych zapewnili również liczne atrakcje towarzyszące: zjeżdżalnie, trampoliny – w ramach wesołego miasteczka oaz mini zoo . Dla wszystkich uczestników podczas trwania imprezy, odbywały są liczne konkursy z nagrodami, między innymi konkurs wiedzy o ziemi skołyszyńskiej, gdzie poprawność odpowiedzi sprawdzał włodarz gminy Skołyszyn.

Bardzo cieszę się, że Państwo przybyli na to wydarzenie dzisiaj i że jesteście z nami. Celem zorganizowania tego wydarzenia jest oczywiście wspólna integracja – nie tylko w obrębie gminy ale także powiatu i środowiska. Chciałem bardzo serdecznie powitać wszystkich i mam nadzieję że będziecie się dobrze bawić, bowiem jest to szczególna okazja do wzajemnej integracji – powiedział Zenon Szura, wójt gminy Skołyszyn.

Już od godziny 15. zgromadzeni podziwiać mogli występy dzieci i młodzieży z GOKiCZ w Skołyszynie, następnie na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe i kapele folklorystyczne: zespół Lisowianki, chór Nadija z Krynicy, zespół ŁemMy z Komańczy oraz wszystkim dobrze już znana kapela Trzcinicoki. O godzinie 18. przed publicznością swoje umiejętności zaprezentowały solistki działające przy GOKiCZ, które wykonały polskie i zagraniczne covery, między innymi: „Moje serce” – Mariki czy „Szparka sekretarka” Maryli Rodowicz.

Kolejnym punktem imprezy był występ kapeli folkowej Góralska Hora, w skład której wchodzą osoby z Beskidów oraz ze Słowacji. W repertuarze zespołu znalazły się utwory z różnych stron Karpat, m.in. muzyka góralska z regionu Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Podhala, jak również utwory inspirowane muzyką słowacką, węgierską, rumuńską, bałkańską, cygańską i żydowską. Co ciekawe, kapela sięga również po oryginalne instrumenty góralskie, takie jak: trombita, róg pasterski, okaryna czy różnego rodzaju piszczałki.

Gwiazdą wieczoru był niewątpliwie występ zespołu Bayer Full – jednego z najstarszych i najpopularniejszych zespołów nurtu polskiej muzyki tanecznej. Wokalistą i liderem grupy jest Sławomir Świerzyński. Publiczność bawiła się przy największych hitach zespołu: „Moja mała blondyneczko” czy „Majteczki w kropeczki”. Grupa w całym swoim dorobku artystycznym sprzedała łącznie 16,5 milionów egzemplarzy płyt.

Po koncercie zespołu dla najwytrwalszej publiczności odbyła się dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził DJ M-lukas.

Impreza zrealizowana została w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Zdjęcia i tekst: Natalia Dubiel

{gallery}galerie/skołyszyn_święto_14{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj