wtorek, 21 marca, 2023

Ograniczenia wynikające z poruszania się na wózku

0
Ograniczenia wynikające z poruszania się na wózku
Udostępnij:

W związku z poruszaniem się na wózku istnieje wiele ograniczeń. Może ludzie, którzy chodzą samodzielnie nie zdają sobie sprawy z tego, bo dla nich pewne rzeczy są po prostu oczywiste do zrobienia, ale nie dla osób poruszających się na wózkach.
Pierwszą barierą dla ludzi na wózkach są schody.

Schody są ograniczeniem, nawet w kościele w Harklowej, dlatego osoba niepełnosprawna z Harkowej, musi dojeżdżać do kościoła w Dębowcu.

W związku z tym, że schody są barierą, ja jako osoba niepełnosprawna, muszę starannie dobierać miejsca wycieczek. Góry raczej odpadają, no niby są szlaki dla niepełnosprawnych, ale strasznie na nich trzęsie. Krynica jest też fatalnym miejscem dla niepełnosprawnych. Tam, samochody stoją zaparkowane na chodnikach, nie można przejechać. Do pijalni wód jest niby podjazd, ale co z tego, jest na parter, a co z pierwszym piętrem? Gdy wyszłam na górę, jaka była sytuacja? Akurat był tam jakiś koncert i scena była ustawiona tak wąsko od ławek, że wózek się nie zmieścił.

Jeśli już jedziemy gdzieś z mężem na dłużej, to też trzeba starannie wybrać nocleg. Drzwi muszą być wystarczająco szerokie, żeby wózek przez nie przejechał, pokój musi znajdować się na parterze, a jeśli na piętrze to musi być winda, w łazience powinien być prysznic, nie wanna, bo do wanny będzie trudno wejść i podjazd do budynku musi być taki, żeby się do dostać do budynku. Czyli sporo rzeczy.

Dodatkowo wózek jest dość szeroki, w związku z czym nie do każdego sklepu się zmieści. Do niektórych sklepów nie da się wjechać, bo jest zbyt wąsko, można sobie tylko wystawy pooglądać.

Fakt, że obecnie poruszam się na wózku, jest kłopotliwy dla mnie w kościele. Zawsze muszę czekać na sam koniec, aż wszyscy ludzie pójdą do Komunii, czy też wyjdą z kościoła na zewnątrz po mszy. Muszę być na samym końcu, bo ludzie nie umieją poruszać się w tłumie. Wszyscy się pchają jeden na drugiego, a jeszcze ktoś, by się na mnie przewrócił i nieszczęście gotowe.

Te wszystkie ograniczenia sprawiają, że chcę jak najszybciej pozbyć się wózka i być znów sprawna. Wózek stawia naprawdę ogromne bariery, dlatego tak mi zależy, żeby jak najszybciej się go pozbyć.

Ewelina Szot

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj